Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikennevirasto sulkee Raaseporin turmaristeyksen – hallitus pani vauhtia tasoristeysten parannuksiin

Kolme surmansa saaneista oli varusmiehiä.
Kolme surmansa saaneista oli varusmiehiä.EPA
Julkaistu 16.11.2017 10:52(Päivitetty 16.11.2017 16:36)

MTV UUTISET - STT

Liikennevirasto sulkee Skogbyn tasoristeyksen Raaseporissa toistaiseksi johtuen tasoristeyksen käytön aiheuttamasta välittömästä vaarasta tieliikenteen turvallisuudelle.

Liikenneviraston tiedotteen mukaan Leksvallintien kohdalla radan ylittävä Skogbyn tasoristeys suljetaan tänään. Korvaavat kulkuyhteydet kulkevat Leksvallin sekä Skogbyn seisakkeen tasoristeyksien kautta.

Liikennevirasto on yhteistyössä Trafin ja Raaseporin kaupungin kanssa tehdyssä arviossa päätynyt siihen, että liikennöinti kyseisessä tasoristeyksessä on keskeytettävä siihen saakka, kunnes tasoristeyksen turvallisuustasoa on saatu parannettua tai alueen liikennejärjestelyjä kokonaisuudessaan on parannettu.

Päätöksen perusteena on myös Onnettomuustutkintakeskuksen eilen julkaisema kyseiseen tasoristeykseen liittyvä onnettomuusuhkailmoitus.

Liikennevirasto käynnistää lisäksi suunnittelun radan ylittävien liikenneyhteyksien pysyvästä järjestämisestä Leksvall-Skogby -alueella.

Lokakuun lopulla sattuneessa tasoristeysonnettomuudessa sai surmansa neljä ihmistä. Kolme surmansa saaneista oli varusmiehiä. Turma sattui, kun henkilöjuna törmäsi Puolustusvoimien miehistönkuljetusautoon.

Hallitus pani vauhtia tasoristeysten parannuksiin

Tasoristeysten parantamiseen on tulossa vauhtia Raaseporin onnettomuuden jälkeen, mutta työtä riittää vielä pitkäksi aikaa.

Hallitus kertoi torstaina suuntaavansa ensi vuoden budjetin täydennyksessä kahden miljoonan euron lisämäärärahan tasoristeysten turvallisuuden parantamiseen. Entuudestaan siihen oli varattu 2,7 miljoonaa.

Liikenne- ja viestintäministeriön mukaan ministeriöön on tullut Raaseporin tasoristeysonnettomuuden jälkeen lukuisia yhteydenottoja kansalaisilta siitä, miten tasoristeyksien turvallisuutta tulisi parantaa.

–  Parannettavat tasoristeykset valitaan siten, että onnettomuusriski pienenee käytettävissä olevalla rahalla mahdollisimman paljon. Nyt myönnetyllä rahalla pääsemme alkuun tasoristeysturvallisuuden parantamisessa, mutta selvää on, että tämä on vasta alku, liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) sanoi ministeriön tiedotteessa.

Tasoristeysten turvallisuutta pyritään parantamaan myös perusväylänpidon toimilla, esimerkiksi lisäämällä stop-merkkejä sellaisiin vartioimattomiin tasoristeyksiin, joissa liikennemerkillä voidaan vähentää onnettomuusriskiä.

Lisää aiheesta:

Raaseporin turmaristeys on nyt tukittu: "Risteys on tarkoitus sulkea lopullisesti"Raportti Kemijärven tasoristeysonnettomuudesta on synkkää luettavaa: Paikalliset tiesivät risteyksen vaarallisuuden – suunnitelmaa riskien poistamiseksi ei ollutTurvallisuus kuntoon: lähes sata tasoristeystä uuteen kuosiin tänä vuonna – osa poistuu kokonaan, osaan tulee puomitNeljä kuolonuhria vaatineen Raaseporin tasoristeysturman onnettomuustutkinta valmis – tulokset julki tänäänLiikennevirastolla useita keinoja tasoristeysten turvaamiseksi – osa risteyksistä suljetaan silti: "Mottiin emme voi tietenkään ketään jättää"Berner: Tasoristeysten rahoittamiseksi selvitetään erillisen ohjelman perustamista
Raaseporin tasoristeysturmaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Raaseporin tasoristeysturma
  • 01.10.202106:03
    Kommentti

    Jarkko Sipilän kommentti: Raaseporin junaturmaan ei ollut syyllistä – apulaisvaltakunnansyyttäjän ristiretki päättyi KKO:n oveen

  • 30.09.202109:20
    Korkein oikeus

    Raaseporin kolme tappanut tasoristelyskolari ei mene korkeimpaan oikeuteen – varusmiehelle ei tuomiota

  • 05.02.202109:34
    Onnettomuudet

    Syyttäjä hakee KKO:lta valituslupaa tuomioon Raaseporin tasoristeysonnettomuudesta – törmäys vaati kolmen varusmiehen hengen

  • 10.12.202010:38
    Hovioikeus

    Hovioikeus ratkaisi: Kolme kuoli tuhoisassa tasoristeysturmassa Raaseporissa – varusmieskuskin syytteet nurin

  • 10.12.202006:48
    Hovioikeus

    Hovioikeus antaa ratkaisunsa Raaseporin tuhoisasta tasoristeysturmasta: Käräjäoikeus hylkäsi kaikki syytteet, syyttäjä valitti