Lidl ryhtyi liisaamaan autoja sopuhintaan – halvimmillaan vain 89 e/kk

Lidl lähtee Saksassa autojen liisausbisnekseen. Auton saa alleen halvimmillaan 89 eurolla kuukaudessa. Yhtiö on kiinnostunut laajentamaan palvelua myös muualle Eurooppaan.
Kauppaketju on kehittänyt ”täysin digitaalisen” liisauspalvelun yhdessä berliiniläisen Vehiculum-startupin kanssa.
Alkuvaiheessa palvelu tarjoaa Fiat 500 -autoja 89 euron kuukausihintaan. Palveluun täytyy sitoutua vähintään vuodeksi. 164 eurolla kuussa saa täyden palvelun sopimuksen, joka sisältää huollot, vakuutukset ja talvirenkaat.
Lidlin maanantaina avautunutta palvelua voi pitää kokeiluna, sillä tarjolla on vain tuhat autoa ja tarjous on voimassa huhtikuun loppuun.
– Haluamme tarjota asiakkaillemme mahdollisuuden liisata auto nopeasti ja näppärästi, Lidl Digitalin johtaja Michael Nieberl kommentoi tiedotteessa.
Lidlin mukaan leasing-sopimuksen teko uudessa palvelussa kestää vain 15 minuuttia. Rahoituskumppanina palvelussa on espanjalainen Santander-pankki, jonka kanssa asiakas käytännössä tekee leasing-sopimuksen.
Lidl on kertonut olevansa kiinnostunut laajentamaan palveluaan muuallekin Eurooppaan.
Uusimmat
-
21:34
Sputnik-rokote odottaa Euroopassa vielä lääkeviraston hyväksyntää – moni maa on silti ottanut sen jo käyttöön: "Etuina hinta ja helppous"
-
21:29
Jokerien murskatappio päättyi kaaokseen – otti viimeiseen erään 39 minuuttia jäähyjä
-
21:24
HIFK-tähti Ville Leskiseltä hurja iltapuhde – kuritti pahemman kerran ex-seuraansa: "Hienoon paikkaan tuli kyllä"
-
21:22
Joel Harkimo viettää syntymäpäiväänsä – vuoden nuoremmalta Janni Hussilta kuitti puolison ikääntymisestä: Iski pöytään hauskan vertauksen
-
21:11
Nyt puhuu koronakohussa ryvettyneen joogayrittäjän lakimies: "Kunniallinen ihminen leimattiin hyvin vaaralliseksi henkilöksi"
-
21:09
Alustavat tiedot: Iisalmen joogayrittäjään liittyvässä koronatapauksessa kymmenen tartuntaa ja 60 altistumista
-
21:08
Poliisi avaa toimintaansa Iisalmen epäillyssä koronalevitystapauksessa: "Taudin leviämisen estäminen ensisijaista"
-
21:06
Jean Todtilta ankara viesti F1-kohukuskille – "En ole iloinen tilanteesta"
-
21:06
Poliisilta poikkeuksellinen toimenpide: Julkaisi korona-altistumisketjusta epäillyn joogayrittäjän kuvan
-
21:03
Keski-ikäinen mies kuoli rivitalopalossa Hartolassa – muut asukkaat on evakuoitu
-
21:00
"Kuinka suuri tehtävä hiljaiselle pojalle olikaan varattu tässä elämässä" – katso pysäyttävät kuvat: Näin suomalaiset muistivat Koskelan uhria
-
20:54
Moskova höllää jälleen koronarajoituksia – Venäjällä todetaan päivittäin yli 10 000 uutta koronatartuntaa
-
20:50
Oma koira puri pahasti Kärppiä, HIFK-tähti Ville Leskiselle hattutemppu – näin SM-liigassa pelattiin perjantaina
-
20:41
Kaapo Kakosta kajahti loistouutisia
-
20:39
Kuntavaalien mahdollinen siirtäminen kuumentaa tunteita: Kokoomuksen puoluehallitus koolle huomenna, kertoo Verkkouutiset
-
20:32
Räntäsade iski: Suomen MM-viestiporukasta piste spekulaatioille – "Emme olisi muuttaneet sitä"
-
20:29
Lääkäri Karlin videosta hitti – muistutti alkoholin vaikutuksesta viehättävyyteen: "Muuttaa ihmisten todellisuuskäsitystä"
-
20:18
Niko Kytösaho mäkikisan paras suomalainen – Lahden kisojen sankari Stefan Kraft uran kolmanteen mestaruuteen
-
20:07
Iisalmessa koronaeristyksessä ollut joogayrittäjä on vapautettu, altistuneita on jo yli sata – naisen epäillään myös purreen poliisia
-
20:06
Suomalaishyökkääjän järkyttävä virhe maksoi kovan hinnan NHL:ssä – ottelun jälkeen tapahtui kuitenkin jotain kunnioitusta herättävää
-
Lataa lisää