Libyan konfliktin osapuolet eivät vielä maanantaina allekirjoittaneet aseleposopimusta. Venäjän ulkoministerin Sergei Lavrovin mukaan keskusteluissa edistyttiin, mutta sotapäällikkö Khalifa Haftar liittolaisineen pyysi aamuun asti lisäaikaa sopimukseen perehtymiseen. Hallituksen edustajat olivat Lavrovin mukaan jo laittaneet nimensä paperiin.
Haftar ja Libyan kansainvälisesti tunnustettu hallitus neuvottelivat aselevosta Moskovassa. Aselepoa ehdottivat Venäjä ja Turkki. Maiden ulko- ja puolustusministerit toimivat välittäjinä Moskovan neuvotteluissa. Libyan sodan osapuolet eivät suostuneet tapaamaan toisiaan, mutta neuvotteluja käytiin seitsemän tuntia.
Sopimuksen tarkemmasta sisällöstä ei ole tietoa, mutta Libyan valtiollisen neuvoston puhemiehen Khaled al-Mechrin mukaan sopimuksen allekirjoittaminen raivaa tietä poliittisen prosessin elvyttämiselle.
Luvassa huippukokous
Ranskan presidentti Emmanuel Macron toivoo, että tulitauosta tulisi uskottava ja kestävä.
– Presidentti korosti tarvetta sille, että julkistettava tulitauko olisi uskottava, kestävä ja varmistettavissa, kerrotaan Elysee-palatsista.
Macron ja Venäjän presidentti Vladimir Putin keskustelivat aiheesta puhelimitse sunnuntaina.
Myös Saksa aikoo järjestää rauhaan tähtäävän huippukokouksen Libyan tilanteesta tässä kuussa.
