Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

LG:n suurinäyttöinen puhelin sai seuraajan

Julkaistu 20.02.2016 00:51
Toimittajan kuva

Janne Laakso

janne.laakso@mobiili.fi

LaaksonJanne

LG julkaisi viime kesän alussa G4 Styluksen, joka ratsasti uljaasti huippumallin G4:n nimellä, mutta sijoittui keskihintaluokkaan. Sen erikoisuuksiin kuuluivat iso, 5,7-tuumainen näyttö sekä stylus-kynä. Nyt laite on saamassa seuraajan, sillä LG kertoi tänään, että Stylus 2 näkee päivänvalon MWC-tapahtumassa ensi viikolla.

Uusi malli ei enää ratsasta lippulaivan nimellä, vaan uutuuden nimi on yksinkertaisesti LG Stylus 2. Edeltäjänsä tavoin se on varustettu 5,7-tuumaisella näytöllä, jonka käytölle lisäulottuvuuksia tuo uudistettu stylus. Uusi ohjauskynä on saanut muun muassa nanopinnoitetun kärjen, jonka luvataan olevan vanhaa kumikärkistä kynää tarkempi. Kun kynä irroitetaan sen säilytyskolosta, aukeaa näytölle pikavalikko ohjauskynää käyttäville sovelluksille.

Vaikka näytön koko Stylus 2:ssa on yhtä suuri kuin sen edeltäjässä, on itse laite hieman ohuempi ja sirompi. Paksuus on pienentynyt 9,6 millimetristä 7,4 millimetriin ja paino vähentynyt 163 grammasta 145 grammaan. Alumiinirunkoisen laitteen sisällä on 3000 milliampeeritunnin akku, joka on käyttäjän vaihdettavissa, ja myös muistikorttipaikka löytyy.

Teknisiä ominaisuuksia LG Stylus 2:ssa ovat 1,2 gigahertsin neliydinsuoritin, 1,5 gigatavun RAM-muisti, 16 gigatavun sisäinen tallennustila ja kahdeksan sekä 13 megapikselin kamerat. Näytön tarkkuus on 1280 x 720 pikseliä. Käyttöjärjestelmänä laitteessa on Android 6.0 Marshmallow.

LG ei kertonut vielä tarkempia hintatietoja uutuudelle, mutta tiedotteen mukaan se asettuu keskihintaluokkaan. Olettaa siis sopii, että Stylus 2:n hinta asettuu lähelle sen edeltäjän suositushintaa, joka oli 299 euroa.

LG on aktivoitunut uusien puhelinmallien julkistuksen kanssa, sillä joaiemmin tällä viikollayhtiö julkisti kaksi muuta keskihintaista laitetta, X camin ja X screenin. Yhtiön seuraava lippulaivamalli, G5, esitellään tulevana sunnuntaina.

Lisää aiheesta:

Sonyn uusi huippupuhelin Xperia 1 julki – kohokohtana 21:9-kuvasuhteen 4K OLED HDR -näyttöLG:n V30-huippupuhelimen ensituntuma vakuuttaa - onko tässä yksi parhaista Android-puhelimista?Tällainen on maailman pienin 4G-älypuhelinTällainen on odotettu Samsung Galaxy S8HTC esitteli uuden puhelimen – edeltäjää heikommat ominaisuudetSamsungin edullinen hittipuhelin on nyt entistä parempi
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 4.10.08:33
    Turvallisuus

    Ethän lataa puhelinta näin? Voit hoksata mokasi, kun olet jo hengenvaarassa

  • 27.9.16:12
    Eija-Riitta Korhola

    Härskit vanhukset varastivat Eija-Riitta Korholan puhelimen: "Luulin höperöksi mummoksi"

  • 25.9.10:15
    Näkö

    Miten sokea lukee tekstiviestin? Näkövammainen Sari kertoo

  • 17.9.18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys