Mercedeksen F1-tallin tekninen johtaja Mike Elliott on selvittänyt juurta jaksaen, miksi Lewis Hamiltonin auton takasiipi todettiin sääntöjenvastaiseksi Brasilian GP:n aika-ajojen jälkeen. Tapauksen taustat ovat edelleen mysteeri mestaritallille.
Hamilton oli ylivoimainen Brasilian GP:n aika-ajoissa, mutta britti pudotettiin lähtöruudukon perukoille ennen lauantain sprinttikisaa, kun hänen Mercedes-autonsa takasiipi ei läpäissyt kansainvälisen autoliiton FIA:n teknisen delegaation tarkastuksia.
LUE MYÖS: Draama jatkuu: Mercedes ja Red Bull kutsuttu koolle – ratkaiseeko tämä ennakkotapaus Max Verstappenin ja Lewis Hamiltonin kohutilanteen?
Mercedeksen tallipomo Toto Wolff kertoi myöhemmin, että avattava takasiipi aukesi 0,2 millimetriä liikaa, mikä poiki rangaistuksen.
– Yksinkertainen vastaus on se, että emme läpäisseet testiä, joka meidän pitä läpäistä, mutta asiassa on itse asiassa hieman enemmän nyansseja, Mersu-pomo Mike Elliott kertoo tallin keskiviikkona julkaisemalla videolla.
Elliott sanoo, että F1-sarjan säännöt koostuvat kahdesta kokonaisuudesta: teknisistä säännöistä ja teknisestä direktiivistä.
– Tässä tapauksessa oli kyse takasiiven rungosta ja avattavasta siivekkeestä. Säännöissä on ilmoitettu noiden osien minimiväli ja maksimiväli, kun DRS (avattava takasiipi) on käytössä. Tuo maksimiväli on 85 millimetriä. Tämä lukee teknisissä säännöissä, ja itse asiassa läpäisimme tämän. Väli ei ollut yli 85 millimetriä. Emme kuitenkaan läpäisseet teknistä direktiiviä.

