FIAn yhä tiukemmaksi käyvä kontrolli kuljettajien henkilökohtaisista asusteista ei miellytä Lewis Hamiltonia.
LUE MYÖS: F1-kuljettaja vietti kolme tuntia megalomaanisen urheilulegendan seurassa – tyrmäsi oitis vanhan viisauden: "Ylivoimaisesti elämäni paras kokemus"
LUE MYÖS: Kuvat Miamin F1-varikolta paljastavat: Mercedes on tehnyt merkittäviä muutoksia autoonsa
Aiheesta aiemmin tällä kaudella tehty linjaus johti F1-piireissä pienimuotoiseen kohuun. FIA muistutti tuolloin kuljettajia, että ajohaalarin ja alusasun alla käytettävien alusvaatteiden on oltava sääntöjen mukaisia ja kaikenlaiset lävistykset ja korut on kokonaan kielletty.
Tänä viikonloppuna ajettavan Miamin GP:n alla FIA tiukensi otettaan entisestään ilmoittaessaan, että lävistys- ja korukiellon noudattamista voidaan valvoa ennen kilpailun starttia tehtävillä tarkistuksilla.
Hamilton teki jo aiemmin selväksi, että hän aikoo jatkaa korujen ja lävistysten käyttämistä FIAn muistutuksesta huolimatta. Miamissa Hamiltonilta kysyttiin kansainvälisessä lehdistötilaisuudessa, aikooko hän edelleen jatkaa korujen käyttämistä ja kokeeko hän, että hänet on nostettu asiassa tikun nokkaan.

