Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oletko aina haaveillut itsesi näköisestä legoukosta? Nyt se on vihdoin mahdollista

Lego-ukkojen keltaiset päät on mahdollista korvata omilla kasvoillaan.
Lego-ukkojen keltaiset päät on mahdollista korvata omilla kasvoillaan. Shutterstock, toisen kuvan lähde Instagram
Julkaistu 26.08.2017 11:50

Valpuri Haapala

Lasten leikeissä lelut kuvitellaan usein henkilöiksi oikeasta elämästä. Enää ei tarvitse vain kuvitella, sillä Lego on tuonut markkinoille personoidut hahmot.

Asemansa lelulaatikoissa vakiinnuttaneet Lego-pienoishahmot ovat jo aiemmin saaneet tavallisten hymynaamojen lisäksi monenlaisia kasvoja. Lelujen valmistuksessa ovat inspiroineet esimerkiksi suositut perhe-elokuvat.

Nyt leluyhtiö on alkanut hyödyntää 3D-mallinnusta, jonka ansiosta ukkelin kasvot voi muuttaa omiaan vastaaviksi.

Mikäli omat kasvonsa haluaa pienoishahmolle, tulee niistä lähettää kaksi kuvaa Lego-yhtiölle. Toinen kuvista tulee ottaa edestä ja toinen sivulta. Tämän jälkeen Funky 3D Faces -niminen yritys luo niistä 3D-tulostimen avulla pään, joka lähetetään hahmoon kiinnitettäväksi.

Kolmiulotteisuutta tavallisten ihmisten ulottuville

 Instagram

Jos kuva ei näy, voit avata sen tästä. 

 Instagram

Jos kuva ei näy, voit avata sen tästä.

Idean Lego sai yhteistyökumppaniltaan, ELAT3D:ltä, joka valmistaa 3D-tuotteita esimerkiksi lääketieteelliseen, arkkitehtuuriseen sekä maanmittauskäyttöön. Yhtiö halusi tarjota jotain yksilöllistä, hauskaa ja edullista tavallistenkin ihmisten käyttöön. Koska 3D-tulostus on edelleen kallista, tuli markkinoille keksiä pienikokoinen tuote.

Personoidun Lego-pienoishahmon pään valmistaminen kestää viikosta kahteen, ja sen toimittaminen viidestä kahdeksaan päivää. Erityisen edulliseksi uniikkia lelua on vaikea luonnehtia, sillä omien kasvojen saaminen hahmolle maksaa 34 euroa – kaupan päälle saa toki toisenkin yksilöidyn hahmon. Yhtiö toimittaa hiekkakivimäisestä materiaalista tehtyjä lelujen päitä maailmanlaajuisesti.

Aivan pienten lasten näköisiä Lego-hahmoja ei voida valmistaa. Alle kaksivuotiaiden kasvonpiirteet kun eivät ole vielä kehittyneet tarpeeksi, jotta yhdennäköisyys pienoishahmon kanssa toteutuisi. Valitettavasti kasvot eivät myöskään ole vedenkestäviä, joten oman miniatyyrinsä kanssa ei voi mennä kylpemään.

Lähde: Kidspot, Funky3Faces

 ***


Lisää aiheesta:

Mikä ihmeen Lensa? Tekoäly luo ihmisten kuvista huikeita avatareja – tällaiset ovat riskitOstitko sinäkin? Joulun trendilelu sai äidit pöyristymään: "Tämä on ryöstö päivänvalossa"Suloista vai todella karmivaa? Elävästi koiranpennuilta näyttävät jäätelöannokset ovat nousseet hitiksi – ja sekoittaneet netinLegoista elämäntapa! Tämän teipin avulla rakennat palikoilla vaikka seinälle Teknavi mukana DigiExpossa: Kaiken tämän näet Tulevaisuus on täällä -osastolla”Eivät ole leluja" – jopa satojen eurojen nukkeharrastus valloittaa Suomessakin
Lapset3D-tulostaminenDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • to05:15
    Lasten oikeudet

    Heimo, 9, tekee itse omia uutislähetyksiä – nyt hän on MTV:n historian nuorin uutisankkuri

  • ke16:06
    Lasten oikeudet

    Marissa, 6, saa näkyä ja kuulua: "Välillä minä huudan!"

  • ti17:48
    Takaisinvedot

    Onko lapsellasi tällaisia aterinsettejä? Vedetty myynnistä

  • ma17:08
    Ruoka

    Päiväkodin ruoasta löytyi hiiri Haukiputaalla –"Mikäs möykky täällä on!"

  • ma07:24
    Lapsiasiavaltuutettu

    Teemaviikolla muistutetaan, että jokaisella lapsella on oikeus tulla kuulluksi