Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Leikkauksesta toipuva Ruuskanen seuraa Röhlerin esimerkkiä

Antti Ruuskanen Yleisurheilugaalassa Tampereella lauantaina.
Antti Ruuskanen Yleisurheilugaalassa Tampereella lauantaina. Lehtikuva
Julkaistu 19.11.2016 21:57

MTV SPORT - STT

Keihäänheittäjä Antti Ruuskanen odottaa itseltään ensi kesänä jälleen urotekoja, vaikka mennyt kausi päättyi pienoiseen pettymykseen.

Terveysongelmista kesän mittaan kärsinyt Ruuskanen myöntää, että EM-kisat ja Rion olympialaiset sisältäneessä kaudessa jäi moni asia harmittamaan.

- Vaikka EM-mitali tulikin, niin kovemmat tavoitteet oli. Tavoitteena oli, että uusittaisiin Euroopan mestaruus ja kirkastettaisiin olympiamitali. Kumpaakaan ei tullut, niin eihän siihen voi olla tyytyväinen, Ruuskanen sanoi lauantaina yleisurheilugaalassa Tampereella.

Pielaveden Sampoa edustava Ruuskanen saavutti viime kesänä Amsterdamin EM-kisoissa pronssia ja Rion olympialaisissa kuudennen sijan. Hänet palkittiin yleisurheilukauden päätösgaalassa vuoden heittäjänä.

Selkävamma vaivasi Ruuskasta EM-kisoissa ja Amsterdamin jälkeen hän kärsi myös vatsavaivoista. Parempiin tuloksiin hän ei mielestään olisi kaudella pystynyt.

- Meillä oli hyvät kilpailusuunnitelmat ja harjoittelusuunnitelmat valmentajan kanssa. Se on hyvä, niin nyt jälkikäteen ei pysty jossittelemaan, että olisi voinut jotakin tehdä paremmin, Ruuskanen pohti.

Treenit jatkuvat ensi viikolla

Tällä hetkellä Ruuskanen toipuu olkapään tähystysleikkauksesta ja on hyvää vauhtia kuntoutumassa kohti uutta kautta. Ensi kesänä kilpaillaan Lontoossa MM-mitaleista, jollaista Ruuskasen palkintokaapista ei vielä löydy.

- Hienoahan se olisi saada olympiahopean ja Euroopan mestaruuden lisäksi MM-mitali, miksi ei kirkkain sellainen. Viime kaudella kesäkuu ja heinäkuu olivat urani parhaimpia. Heitin sillä ajanjaksolla pidemmälle kuin milloinkaan, joten tiedän, että huippukunnossa oltiin, Ruuskanen sanoi.

Harjoittelukauden Ruuskanen aloittaa ensi viikolla, kun juhlat on saatu juhlittua. Keihästä hän aikoo kuitenkin heittää seuraavan kerran vasta ensi vuoden puolella, olympiakultaa voittaneen saksalaisheittäjän Thomas Röhlerin esimerkkiä seuraten.

Lisää aiheesta:

Antti Ruuskasen suurin kultamitali odottaa kotona – isällä toive yhdeksänviikkoiselle jälkikasvulle: "Kunhan ei vain rupeaisi heittämään"Olympiapäätös vihlaisi, saako Antti Ruuskasen ura jatkoa? – "Kiire loppui nyt"Ennätys tulossa? Suomen keihäsässältä mehukasta puhetta MM-DohaanRuuskanen harmissaan: Vaihtopenkiltä ei saa uutta Ruuskasta tilalleKuvat: Keihäsmies Ruuskanen sai olympiahopeansa – "Hienompaa kuin postissa"Ruuskaselta savolaisen kiero vastaus Rion tavoitteeseen
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • pe14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • pe07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • to18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos