Tuukka Rask, Pekka Rinne, Antti Niemi, Niklas Bäckström, Kari Lehtonen... Leijonat saa Sotshiin maailmanluokan maalivahdit. Mutta kuka torjuu ykkösvahtina?
NHL:ssä pelaa tällä kaudella kuusi suomalaisvahtia, heistä viisi ykköstorjujina. Etenkin San Jose Sharksin Antti Niemi ja Boston Bruinsin Tuukka Rask ovat keikkuneet torjuntatilastojen kärjessä. Seuraavaksi he ottavat toisistaan mittaa, kun San Jose ja Boston kohtaavat ensi yönä.
Entinen NHL-maalivahti Kevin Weekes kävi läpi Niemen nykykuntoa NHL Tonight -ohjelmassa.
- Olen pro Antti. Tykkään katsoa tämän jätkän peliä, koska hän taistelee hurjasti maalillaan. Hänellä on mahtava hanskakäsi, hän on notkea ja taisteleva. Hän tekee kovasti töitä ja hänen joukkuekaverinsa rakastavat pelaamista hänen kanssaan, Weekes hehkutti.
- Pitää antaa myös [San Josen päävalmentaja] Doug Wilsonille kunniaa. Hän teki kotiläksynsä Niemen suhteen. Kovinkaan moni ei uskonut häneen vielä Stanley Cup -voiton jälkeenkään. Täytyy myöntää, että kun itsekin näin hänen sopimuksensa dollariarvon, olin vähän että okei... mutta se oli upea päätös. Hän oli viime vuonna kova kuin kivi ja jatkaa vahvaa peliään.
Leijonien ykkösvahdiksi on vahvasti ehdolla myös Pekka Rinne, joka ei ole pystynyt kannattelemaan Nashville Predatorsia heikosti sujuneella alkukaudella. Yleensä sanavalmis Weekes ei osannut päättää, kenen suomalaisen harteille pitäisi laittaa torjuntavastuu olympialaisissa.
- Haluammeko Lamborghinin, Ferrarin vai Maseratin? Kaikki nämä kolme kaveria ovat uskomattomia, Weekes sanoi Rinteestä, Raskista ja Niemestä.
- Tuukka Rask on TOP5-maalivahti liigassa ja pelaa erittäin tasaisesti. Olen nähnyt hänen voittavan 20 torjunnalla, 35 torjunnalla tai 45 torjunnalla. Sillä ei ole väliä, koska hän pystyy pelaamaan hyvin joka tapauksessa. Tuukka Rask on tähti, ja Suomesta tulee paljon loistavia maalivahteja.