Lenni Hämeenaho, 20, on ison hetken äärellä perjantaina, kun hän tekee debyyttinsä miesten arvokisatasolla. Hämeenaho valittiin sunnuntaina Leijonien MM-miehistön mukaan. Seurajoukkuetasolla Hämeenaho on isojen kysymysten äärellä.
Jos mietitään sitä, mistä Leijonat kaivaa maalintekovoimaa huomenna alkavissa MM-kisoissa, yksi kohde löytyy joukkueen huippulupausosastolta. Viime vuosina Porin Ässiä edustanut Lenni Hämeenaho, 20, oli sunnuntaina hienon hetken äärellä, kun hän nappasi paikan Leijonien tämän kevään MM-miehistöstä.
– Tästä on unelmoinut aina. Kisoihin pääsy on ollut myös tavoitteena. Totta kai tuosta heräsi hyviä fiiliksiä, kun pääsi joukkueen mukaan, Hämeenaho nyökyttelee päätään MTV Urheilulle Tukholmassa.
Hämeenaho pääsi torstaina tutustumaan ikoniseen Globeniin, kun Leijonien joukkue harjoitteli tämän kevään MM-kisojen päänäyttämöllä.
– Koko juttu ikään kuin realisoitui, kun pääsi paikan päälle ja vieraili tuolla jäällä. Siistiä! Hämeenaho fiilistelee.
Juttu jatkuu kuvan ja videoiden alla.
1:58




