Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Leijonien maalitykki myönsi: Vähän hakemista, mutta oli hyvä vastustajakin

Miro Aaltonen
Miro Aaltonen Lehtikuva
Julkaistu 27.04.2017 22:30

MTV SPORT

Leijonat taipui torstaina Tshekille 2-3. Suomen toisesta maalista vastasi Miro Aaltonen, joka on tehnyt tämän kauden 12 maajoukkuepelissä peräti kahdeksan maalia.

Suomen peli ei oikein lähtenyt rullaamaan missään vaiheessa. Väläyksiä tuli, mutta jatkuvaa painetta Tshekin päätyyn ei saatu. Avauserässä näytti jo hyvältä, kun Leijonat iski kahdesta paikastaan kaksi maalia.

– No ajoittain siellä oli hyvää peliä, mutta vastus oli kyllä kova. Tshekki paineisti kovaa, alku oli meillä hyvä ja oltiin siinä tehokkaita. Ei auta, hävittiin. Oli kyllä hyviä asioita, mutta paljon on parannettavaakin, Aaltonen summasi.

Suomen joukkueeseen liittyi tällä viikolla kahdeksan uutta hyökkääjää ja ketjut luonnollisesti muuttuivat. Aaltosen, Roope Hintzin ja Mikko Rantasen ketju oli Suomen parhaimmistoa, mutta muuten näytti siltä, että joukkueella oli käynnistysvaikeuksia.

– No, tietysti oli hyvä vastustajakin. Uusia hyökkääjiä tuli ja ehkä kaikki eivät ole pelanneet tällä tavalla, että vielä oli vähän hakemista. Se on hyvä, että näitä pelejä on vielä, eteenpäin mennään koko ajan, Aaltonen pohdiskeli.

Suomi kohtaa lauantaina Venäjän. Tshekin EHT huipentuu Ruotsi-otteluun, jonka jälkeen MM-joukkue valitaan.

Lisää aiheesta:

Leijonat-kapteeni Valtteri Filppula huomautti positiivisesta Ruotsi-tappion jälkeen: "Hyvä vaan"Nuorten Leijonien ykkössentteri pettyi: "Se on fakta, että meidän pitää olla parempia"Marjamäeltä perustelut Leijonien ketjuruletillePäävalmentaja Marjamäki Leijonien ketjuista: "Muutoksia tulossa"Teholeijona Barkov: Ei voi olla yhtä valmista kuin Stanley Cup -finaaleissaLeijonien voitto ei hämää pakkikomeettaa – "Voimme parantaa paljon"
JääkiekkoMM-jääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • Eilen22:48
    Liiga

    Nuori Tappara-hyökkääjä tuomittiin pelikieltoon

  • Eilen21:26
    NHL

    Mikko Rantanen pelikieltoon – Jesse Joensuu arvioi: "Hänellä on huurussa"

  • Eilen16:30
    SHL

    Ruotsissa puhkesi joukkotappelu, suomalaispelaajiakin mukana – "Rumaa, todella rumaa"

  • Eilen10:42
    NHL

    Kommentti: Mikko Rantasesta karmea tilasto – ääni kellossa on muuttunut

  • Eilen09:25
    NHL

    Anton Lundellin loisto ei riittänyt