Leijonat kohtaa tämän illan MM-puolivälieräottelussa Slovakian, joka oli Suomelle tuttu vastustaja helmikuun talviolympiaturnauksessa. Leijonat kaatoi tuolloin Slovakian kahteen eri otteeseen. Noissa peleissä esillä oli Sakari Manninen, joka heilutti tiuhaan tahtiin maaliverkkoja. Manninen on jälleen valokeilassa, kun Suomi tavoittelee jatkopaikkaa.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
Leijonat väänsi helmikuun talviolympialaisissa kaksi ottelua Slovakiaa vastaan. Alkusarjassa lukemat olivat selvät, kun Suomi oli parempi luvuin 6–2.
Välierissä oli tiukempaa. Leijonat onnistui nollaamaan Slovakian, loppulukemin 2–0.
Kyseisissä peleissä esillä oli erityisesti Sakari Manninen, joka takoi peräti neljä maalia. Niistä kolme syntyi alkusarjan kohtaamisessa.
– Nyt kun sanoit, en edes ajatellut tuota, Manninen havahtui positiivisiin kokemuksiin ja Slovakia-historiaan MTV Urheilun haastattelussa.
– Silti, ihan samanlainen fiilis on kuin lähtisi ketä tahansa muuta vastaan pelaamaan, Manninen jatkoi.
Juttu jatkuu kuvan alla.


