Harri Pesonen ei ole vielä päässyt MM-kisoissa tehopisteiden makuun, vaikka ketjukaveri Kaapo Kakko on paiskinut viisi maalia.
LUE MYÖS: Kaapo Kakko on tavallinen pleikkaria pelaava poika, jolta ei saa kiekkoa pois – onko MM-loisto edes yllätys näiden tarinoiden perusteella?
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat C Morella!
Jatkuuko Kaapo Kakko -show?
Yhdysvallat-Suomi 13.5. klo 17.15 C More Sport 1/MTV3Kaikki ottelut suorana C Morella ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa!
Ketjun kolmas lenkki Sakari Manninen nappasi Slovakiaa vastaan kaksi syöttöpistettä. Ensin hän kuokki Suomelle aloituksen, joka johti Kakon 2-1-maaliin ja lopussa hän lähetti Kakon matkaan viimeistelemään 4-2-loppulukemat tyhjään maaliin.
Pesonen pelaa ensimmäisiä kisojaan, ja pisteille olisi kiva päästä.
- Kanada-peli oli ensimmäinen MM-tasolla, se oli kova matsi ja oma peli tuntui ok:lta. Slovakia-peli oli vähän vaikeampi, se oli aika katkonainen ja oli paljon odottelua ja vitkuttelua. Hyvä flow puuttui omasta pelistä mutta toisaalta Kaapo siinä meidän ketjussa hoiti tuloksenteon, Pesonen summaa kisojen alkua omalta osaltaan.
- Toivotaan, että itse ja koko joukkue saadaan laajemmalla rintamalla onnistumisia. Se on tärkeää, jos tässä meinaa pelata pitkään, Pesonen sanoi.

