Suomen jääkiekkomaajoukkue suuntasi maanantaina MM-otteluidensa välipäivänä Latvian Jurmalaan ulkoilemaan. Leijonien joukkueenjohtaja Mika Kortelainen kiittelee kisajärjestäjiä ja hehkuttaa joukkueen tunnelmia.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
Suomi avasi Riian MM-kisat pelaamalla lauantaina ja sunnuntaina peräkkäisten päivien ottelut Yhdysvaltoja ja Kazakstania vastaan. Leijonat voitti USA:n 2–1, mutta Kazakstania vastaan tuli voittomaalikilpailun jälkeen 1–2-tappio.
Leijonilla on tänään maanantaina välipäivä, eikä eilinen yllätystappio ole joukkueenjohtaja Kortelaisen mukaan tunnelmaa latistanut. Eteenpäin on sanonnan mukaan menty.
– Fiilis on erittäin hyvä. Ei tyyni, vaan hyvä. Läppä lentää ja juttu luistaa. Mehän ollaan alkutaipaleella vasta, Kortelainen kertoo MTV Urheilulle.

