Leijonat ei saanut haluamaansa: "Kanada vei sen edestämme"

3:22imgLeijonien GM Jere Lehtinen: Kanada vei Suomen haluaman kopin.
Julkaistu 10.05.2025 09:05
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Kanada vei Suomen haluaman pukukopin jääkiekon miesten MM-kisoissa, Leijonien GM Jere Lehtinen paljastaa.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 9.–25.5.2025

Suomi–Ranska sunnuntaina klo 21.20. Lähetys käyntiin MTV Katsomossa jo klo 20.30.

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

MTV Urheilun asiantuntija Siim Liivik haastatteli Jere Lehtistä Leijonien perjantaisen MM-avausottelun jälkeen Tukholmassa. Myös legendaarinen vuoden 1995 maailmanmestaruus tuli puheeksi – Lehtinen kuului tuolloin Saku Koivun ja Ville Peltosen kanssa Suomen ikoniseen Tupu–Hupu–Lupu-ketjuun.

Liivik kysyi, onko Lehtinen käynyt katsomassa sen kopin, jossa juhlittiin 30 vuotta sitten maailmanmestaruutta.

– Sanotaanko, että olen nähnyt sen jo. Osaan mennä sinne, Leijonien GM heitti ja jatkoi:

– Meidän koppimme oli Hovetin puolella. Yritimme saada sitä koppia nytkin, mutta Kanada vei sen meidän edestämme. 

Hovet sijaitsee Globenin, nykyisin virallisesti Avicii Arenana tunnetun monitoimiareenan vieressä.

– Neljä koppia on tässä Globenin puolella ja Hovetin puolella on neljä koppia. Olimme silloin siellä, ja meillä oli pelipukukoppi tällä puolella.

Millaisia muistoja paluu MM-95-paikalle toi Lehtiselle mieleen? Entä miten hän ruoti Suomen 2–1-voittoon päättynyttä perjantaista Itävalta-ottelua? Katso ylälaidan videolta.

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko