Lehti: F1 harkitsee hurjaa ratkaisua – uudet säännöt voimaan vasta 2023? Sarjan edustaja kiistää tiedot
Italialainen La Gazzetta dello Sport kertoo F1:n harkitsevan kovaa ratkaisua sarjan ja tallien taloustilanteen helpottamiseksi.
F1:ssä oli määrä ottaa kaudella 2021 käyttöön uuden sukupolven autot, mutta teknistä uudistusta siirrettiin viime maaliskuussa vuodella eteenpäin, kun koronakriisin todettiin sotkevan kauden 2020.
Tallit ovat saaneet aloittaa uusien autojen rakennus- ja kehitystyön 1. tammikuuta. Italialaislehden mukaan tuo työ saatetaan kuitenkin keskeyttää, sillä F1 harkitsee sääntöuudistukseen vielä toistakin viivästystä, joka tarkoittaisi sitä, että uudet autot nähtäisiin radalla vasta 2023.
Gazzettan mukaan päätös asiassa tehdään helmikuussa. Lehti myös muistuttaa, että Ferrarilla on asiaan liittyen merkittävä valta: tallilla on yhä käytössään paljon puhetta herättänyt veto-oikeus.
Gazzettaa siteeraavan Formulapasion-sivuston mukaan syy teknisten sääntöjen mahdolliselle siirtämiselle on ennen muuta taloudellinen.
F1-sarja kärsi viime kaudella merkittävät tulonmenetykset, ja etenkin pienimmät tallit joutuivat äärimmäisen ahtaalle. Haas on kertonut olleensa jopa lähellä toimintansa lopettamista.
Tallit joutuvat tulemaan tämän vuoden alusta lähtien toimeen 145 miljoonan dollarin budjetilla. Kyseessä on ensimmäinen kerta sarjan historiassa, kun kilpailu- ja teknisen sääntöjen rinnalla on myös taloudelliset säännöt – siis niin sanottu kulukatto.
Kulukaton ei kuitenkaan uskota olevan riittävä toimenpide tallien pelastamiseksi. Suuret tallit joutuvat kyllä leikkaamaan kulujaan merkittävästi, mutta pienimmät tallit joutuvat yhä keräämään lähestulkoon yhtä paljon rahaa kuin aina ennenkin.
Nykyinen tilanne on vaikea myös siksi, että Isossa-Britanniassa julistettiin reilu viikko sitten jo kolmas laajamittainen sulku koronatartuntojen määrän rajoittamiseksi, ja valtaosa F1-talleista – seitsemän kymmenestä – pitää päämajaansa Englannissa.
F1 kiistää, että sääntömuutosta oltaisiin siirtämässä.
– Kaikki vihjaukset sääntöuudistuksen siirtämisestä ovat vääriä, eikä sellaisesta ole keskusteltu, sarjan edustaja kommentoi Autosportille.
Uusimmat
-
18:29
Muhoksella surraan Oulussa paljastunutta perhesurmaa – kirkko avoinna hiljentymistä varten tragedian takia
-
18:18
Hallitus haluaa tehostaa koronakaranteenien valvontaa – poliisi vahtimaan rikkureita?
-
18:18
MTV vieraili koululla, jossa oppilas putosi välitunnilla viisi metriä syvään kaivoon – opettajien toiminnalle ylistystä: "Tässä olisi voinut käydä todella ikävästi"
-
18:05
Suomessa 11 uutta koronakuolemaa – sairaalassa reilusti yli sata ihmistä
-
18:04
Esko Kovero koki yksinäisyyttä, kun hänen vastanäyttelijänsä oli tauolla sarjasta: "Perheenjäsen lähti pois"
-
18:03
Kaupungin kaikki junat pysähtyivät, kun Adobe lopetti Flash-tuen – insinöörien neuvokkuus hakee vertaistaan
-
18:02
EU-maiden ulkoministerit puivat mahdollisia lisäpakotteita Venäjälle – Haavisto: Yhteinen sävel tuomittavuudesta
-
17:54
Pääministeri Marin tylynä AstraZenecan rokoteohareista: "Ne määrät mitä on aiemmin ilmoitettu ja luvattu, niistä pitäisi pitää kiinni"
-
17:46
THL: "Sen voi unohtaa, että kesään mennessä kaikki halukkaat saisivat rokotuksen" – massarokotusten aloittaminen viivästyy ainakin kuukaudella
-
17:21
Näin Oulun perhesurma paljastui: Poliisi tarkasti kadonneeksi ilmoitettuja, kun majoitusliikkeen henkilökunta otti yhteyttä – "Ei epäillä ulkopuolisia"
-
17:02
Arkiruoka alle vartissa! Tämä ruokatoimittajan ylistämä pasta on "ultimaattisen helppo"
-
17:02
Salkkarit-näyttelijä Sami Uotila yllätti suorassa lähetyksessä – lauloi onnittelukappaleen 22-vuotiaalle draamasarjalle
-
16:57
Lewis Hamiltonin sopimusneuvotteluista viimein tietoa – Toto Wolffin ja F1-tähden juristit helisemässä: "George Russell -korttia ei pelattu"
-
16:57
Näillä keinoilla hallitus aikoo torjua virusmuunnosten leviämistä – käytössä kolme tasoa, ääritapauksessa hallitus määrää poikkeusolot, liikkumisrajoitukset mahdollisia
-
16:50
Joutuuko venäläishiihtäjä Bolshunov vastuuseen Joni Mäen "törkytaklauksesta"? Näin kuulustelut suoritetaan, jos esitutkinta käynnistyy
-
16:34
Poliisi tutkii perhesurmaa Oulussa – keski-ikäisen äidin epäillään murhanneen kaksi lastaan
-
16:33
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: 11 uutta koronakuolemaa – Pirkanmaan rokotepulalla suoria seurauksia ainakin Kuhmoisissa
-
16:29
Tämä olisi valtava jymypaukku! Aleksandr Bolshunov on väläyttänyt urheilulajin vaihtamista – isä löi puita uuniin
-
16:28
Miksi Ylen venäjänkielisissä uutisissa ei kerrottu Venäjän suurmielenosoituksista? – "Yle Novostin tehtäviin ei kuulu uutisoida ulkomaan asioista"
-
16:15
Suomessa asuvaa sierraleonelaismiestä vastaan on nostettu syytteet useista murhista – toimi kapinallisryhmän johtajana sisällissodassa
-
Lataa lisää