Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lavrov: Venäjä tyytymätön Naton levittäytymiseen rajansa tuntumaan – "Venäjällä oikeus puolustaa itseään"

3:02Nato-harjoitus sai päähuomion Soinin ja Lavrovin tapaamisessa
Julkaistu 06.06.2016 18:41(Päivitetty 06.06.2016 20:43)

MTV UUTISET – STT

Ulkoministeri Timo Soini (ps.) ja Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov tapasivat maanantaina Moskovassa. Kyseessä oli ministerien ensimmäinen tapaaminen Venäjällä.

Keskustelu alkoi hyväntahtoisesti Soinin ja Lavrovin vitsaillessa jääkiekosta ja kehuessa maiden välistä avointa keskusteluyhteyttä. Ilmapiiri kuitenkin muuttui tapaamista seuranneessa tiedotustilaisuudessa, kun toimittajat nostivat esille maanantaina Hangossa käynnistyneet Baltops-harjoitukset. 

Ensimmäisen kysymyksen esittänyt venäläisen Russia Todayn toimittaja avasi aiheen tiedustelemalla englanniksi Soinilta, miksi Helsinki "on valinnut eskalaation tien". Soini vastasi niin ikään englanniksi, että harjoitukset eivät ole uusi konsepti, vaan niitä on pidetty vuodesta 1993. 

– Suomen ainoa tavoite on vahvistaa omaa kapasiteettiamme ja puolustustamme, tätä ei ole missään määrin suunnattu kenellekään, ministeri vastasi. 

Myös Lavrov kiirehti vastaamaan suomalaiskollegalle suunnattuun kysymykseen. Venäjän ulkoministeri toisti ensin jo tutun mantran jokaisen maan oikeudesta valita itse oma puolustuspolitiikkansa, ja jatkoi toteamalla Venäjän olevan tyytymätön Naton levittäytymiseen Venäjän rajojen tuntumaan. 

– Tässä vaiheessa astuu jo voimaan Venäjän suvereeni oikeus puolustaa omaa turvallisuuttaan niillä metodeilla, jotka ovat riittävät tämän päivän riskeille. Olen varma, että suomalaiset naapurimme ja ystävämme varmasti ymmärtävät sen

Kaikki Kiovan syytä

Lavrov totesi myös, ettei usko yhdenkään järkevän Nato-maan uskovan Venäjän suunnittelevan hyökkäystä Natoa vastaan. 

– Eikä meillä ole mitään sen tyyppisiä suunnitelmia, Lavrov sanoi.  
Ulkoministeri kertasi Venäjän julkilausumaa, jonka mukaan Nato on käyttänyt hyväkseen "Ukrainassa tapahtunutta vallankaappausta" ja Venäjän reaktiota "yrityksiin diskriminoida venäläisiä Ukrainassa", muodostaakseen uuden uhkakuvan. 

Näkökulmaero Venäjän ja lännen välillä kirkastui entisestään, kun Lavrov puhui Ukrainan tilanteesta, josta myös ulkoministerit olivat keskustelleet. Soinin korostaessa Minskin sopimuksen noudattamisen tärkeyttä, Lavrov syytti ongelmista Kiovaa. Hänen mukaansa Ukrainan hallitsijat eivät suostu dialogiin Luhanskin ja Donetskin separatistien kanssa. 

– Tuollainen asenne ei ole hyväksi kellekään --, ei myöskään Suomelle, varsinkin ottaen huomioon Suomen kokemuksen ruotsinkieliselle vähemmistölle annetuista oikeuksista, Lavrov vertasi.

Syyrian opposition omalla vastuulla

Ulkoministerit keskustelivat tapaamisensa aikana myös Lähi-idän tilanteesta – erityisesti Soinin taannoisesta Israelin-matkasta, sekä tietysti Syyrian sodasta. 

Länsimaiden ja Venäjän katsantokantojen erot korostuivat jälleen, kun Lavrov vastasi syytöksiin Syyrian oppositioon kohdistuneista pommituksista.

Lavrovin mukaan kyse on siitä, ettei Yhdysvallat noudata lupauksiaan siirtää niin sanottua normaalia oppositiota pois al-Nusran asemista. Venäjä pommittaa al-Nusraa. 

– Meidän mielestämme ne, jotka eivät ole lähteneet pois terroristien asemista, saavat syyttää itseään. 

Lavrov kertoi, että keskusteluyhteys Yhdysvaltojen kanssa on kuitenkin auki, sillä Lavrov ja Yhdysvaltain John Kerry puhuvat usein puhelimessa.

Keskustelut Venäjän kanssa jatkuvat jo heinäkuussa, kun Venäjän presidentti Vladimir Putin saapuu Suomeen vierailulle.  

Lisää aiheesta:

Zelenskyi puhuu vielä tänään Trumpin kanssa – tämä kaikki tiedotustilaisuudessa kerrottiinPetteri Orpo tapasi Zelenskyin – presidentti kiitti erikseen SuomeaKiina kommentoi Stubbin väitettäLavrov kommentoi Venäjän eristämistä: "Pelkuruutta"Mitä Yhdysvaltojen ja Venäjän neuvotteluista jäi käteen tällä kertaa? "Molemmat totesivat ymmärtävänsä ainakin hieman paremmin toistensa näkökantoja"Venäjän ulkoministeri Lavrov kiitteli suhteita Suomeen – moitti kovasanaisesti Ruotsia
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 17:45
    Pariisi

    38-vuotiaalle naiselle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • 16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 13:23
    Tutkimustulokset

    Tutkijat löysivät kuusi miljoonaa vuotta vanhaa ilmaa

  • 11:50
    Ukrainan sota

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle

  • 10:23
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien