Sauvarikko jäi harmittamaan Joni Mäkeä – naisten kaksikolle "taisteluvoitto".
Lauri Vuorinen ja Joni Mäki vastasivat parhaasta, joskin epäonnisesta suomalaissuorituksesta maastohiihdon maailmancupin avanneessa parisprintissä Sveitsin Davosissa. He olivat vapaan hiihtotyylin kisassa lopulta viidensiä, vaikka Mäki kokikin kisassa sauvarikon.
– Vain naksahti. En tiedä hiihtikö joku sauvalle, vai mitä siinä tapahtui. Sitten (katkenneella sauvalla) vähän nilkutellen mäen päälle, missä sain varasauvan. Tänään oli hyvä kulku, jäi harmittamaan. Mutta kyllähän Ruotsikin kaatui, ja tulivat (silti) kolmanneksi, Mäki kommentoi Ylen haastattelussa.
Kisan voitti Norjan hirmupari Erik Valnes ja Johannes Hösflot Kläbo. Italian Elia Barp ja Federico Pellegrino hävisivät 2,04 sekuntia ja Ruotsin Johan Häggström ja Edvin Anger 2,09 sekuntia.
Naisissa Jasmin Kähärä ja Jasmi Joensuu sijoittuivat kuudenneksi.
– Aika hapokasta oli täällä korkealla. Karsinta oli aika tahmea, mutta kunnialla kuitenkin selvittiin jatkoon. Finaalissa itsellä oli vähän sellaista, että menetin liikaa sijoja ja Jasmille jäi kirittävää, Kähärä summasi Hiihtoliiton haastattelunauhalla.
– Kuutossija oli vähän sellainen taisteluvoitto. Molemmilla oli vähän nihkeä karsinta, mutta lopulta kuitenkin saatiin hyvä päivä kasaan eikä missään nimessä jääty kauaksi (kärjestä), Joensuu täydensi.
