C Moren asiantuntija Lauri Marjamäki nostaa esille, että Ruotsin otteet ovat olleet viime vuosina ailahtelevaisia.
Ruotsi lähtee Suomen tavoin jokaiseen MM-turnaukseen yhtenä ennakkosuosikkina. Ruotsin pelaajatuotanto on niin laadukasta, että MM-joukkueeseen on joka kevät tyrkyllä laadukkaita NHL-pelaajia.
LUE MYÖS: Ruotsin NHL-kyttäily tuotti vihdoin vahvistuksen – myös USA täydensi miehistöään Leijonien käsittelyn jälkeen
Tänä keväänä Ruotsilla on kuitenkin ollut vaikeuksia saada NHL-pelaajia MM-kisajoukkueeseensa. Kun pelaajamateriaali ei olekaan enää turnauksen kärkitasoa, nousevat pelilliset ongelmakohdat helpommin pintaan.
C Moren asiantuntija Lauri Marjamäki korostaa, että vaikka Ruotsilla ei olekaan tänä vuonna montaa NHL-pelaajaa MM-joukkueessaan, löytyy kokoonpanosta silti laadukkaita ja hyviä pelaajia.
Joukkueen pelitapa on kuitenkin täysi mysteeri.
– En ole nähnyt selkeää toisteisuutta. Välillä on jotain ja välillä on toista. Ehkä se prosessi kehittyy turnauksen edetessä, Marjamäki pohtii MTV Urheilulle.
– Ruotsin pelissä on pari vuotta ollut se, ettei yhtään tiedä, miten he pelaavat. Ei pelkästään tässä turnauksessa. Se ei ole (Johan) Garpenlövin aikana tullut selväksi. Tai sitten voi olla, etten vain näe sitä, Marjamäki naurahtaa.


