Toyotan Jari-Matti Latvalan kisa Espanjan MM-rallissa hyytyi keskeytykseen ennen avauspäivän viimeistä erikoiskoetta.
Viidennen ek:n jälkeen rallissa seitsemäntenä ollut Latvala ei lähtenyt 6. erikoiskokeelle. Meno tyssäsi moottorin öljyvuotoon.
– Ei ole tietoa, mikä sen aiheutti, Latvala harmitteli STT:lle.
Latvala ja kartturi Miikka Anttila toivovat pystyvänsä jatkamaan ralliaan huomenna superrallisäännön turvin.
– Huomisen jatkon suhteen voidaan vain toivoa parasta, Anttila sanoi.
Latvalaa on koeteltu viime ajat, sillä tekniset ongelmat musersivat menestystoiveet kolmessa edellisessäkin MM-rallissa eli Puolassa, Suomessa ja Saksassa.
– Kyllä tämä luonnetta kysyy. Aika paljon on vikoja ollut, mutta tähän vuoteen lähdettiin kehittämään uutta autoa ja oppimaan, Latvala totesi.
Rallin kärjessä ajaa ensimmäistä kisaansa Hyundailla kaasutteleva norjalaiskuljettaja Andreas Mikkelsen. Hän johtaa Fordin Sebastien Ogieria 1,4 sekunnilla. Citroenin Kris Meeke on 3,0 sekuntia kärkeä perässä, kisaa alussa johtanut Fordin Ott Tänak 6,3 ja Mikkelsenin kanssa johtopaikkaa vaihdellut Fordin Mads Östberg 7,1.
