Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lasse Lehtinen SDP:n puheenjohtajuuden vaihdoksesta: "Ei viisas valinta"

24:53Kokemuksella: Lasse Lehtinen
Julkaistu 28.05.2014 10:08

Studio55.fi -lähetyksessä vierailleen entisen kansanedustajan ja europarlamentaarikon Lasse Lehtisen mielestä SDP:n ei olisi kannattanut vaihtaa puheenjohtajaa juuri ennen Europarlamenttivaaleja.

Entinen SDP:n kansanedustaja ja europarlamentaarikko, kirjailija Lasse Lehtisen mukaan SDP:n suosion romahdus liittyy olennaisesti myös yhteiskunnalliseen muutokseen.

– Se vanha niin sanottu teollisuustyöväki, niin sitä on koko Euroopassa entistä vähemmän. Kansakunnat keskiluokkaistuvat, elintaso on noussut, kulutustaso on noussut, ja sitä vanhaa, perinteistä työväenluokkaa on entistä vähemmän, sanoo Lehtinen.

Lehtisen mukaan sosiaalidemokratia on jossakin päin Eurooppaa edelleen hyvissä voimissa. Näillä alueilla on tehty kuitenkin Lehtisen mielestä sellaisia ratkaisuja, jotka Suomessa ovat jääneet tekemättä.

– Olen ollut pitkään huolissani siitä, että meillä on menty eri suuntaan kun äänestäjät. Eli on haettu vanhoilla opeilla ja iskulauseilla kannatusta. Puhuttu vasemmistolaisin termein silloin kun äänestäjäkunta keskiluokkaistuu ja jopa porvarillistuu, kritisoi Lehtinen.

Lehtisen mukaan SDP:n puheenjohtajuuden siirtyminen Jutta Urpilaiselta Antti Rinteelle ei ollut yllätys, mutta ei Lehtisen mukaan myöskään viisas ratkaisu.

– Minusta se ei ollut viisas valinta tässä vaiheessa, mutta se on nyt tehty. Se (valinta) varmasti vaikutti tähän vaalien tunnelmaan ja äänestäjien käyttäytymiseen, sanoo Lehtinen.

Voiko Kataisella olla Lehtisen mukaan mahdollisuuksia nousta Euroopan komission puheenjohtajaksi? Entä uskooko Lehtinen Rinteen kykyihin johtaa SDP:tä? Katso Lehtisen haastattelu kokonaan!

Lisää aiheesta:

Pöllöraati: Tämä on kokoomuksen kipeä ongelma HelsingissäMitä Sanna Marin saavuttaa loikalla politiikasta julkkispiireihin? – "Ei mikään ihme, että päätti lähteä Suomesta pois"SDP:n oma kansanedustaja kritisoi puolueensa vaalitaktiikkaaPöllöraati ruoti hallituksen energiakriisin hoidon: "Tästä tulee talven isoin poliittinen kysymys"Antti Rinteen sairasloma varjostaa demarien vaalikampanjaa – tutkijoiden mukaan Sanna Marin on selvinnyt vetovastuusta mallikkaastiKommentti: SDP:n puoluekone on Rinteen hallinnassa
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa