Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lappi pystyi naureskelemaan veikeälle päivälleen – "Yllätyin ajastani rikkinäisellä autolla"

1:39Evans törmäsi autollaan penkkaan
Julkaistu 14.09.2018 19:38
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Esapekka Lapin Toyota Yaris WRC -auto ei ollut täydessä iskussa Turkin MM-rallin perjantain erikoiskokeilla.

Lapilla oli tuskaista iltapäivän ensimmäisellä ja koko rallin pisimmällä pikataipaleella, jolla hän jäi kärkiajasta yli puoli minuuttia. Päivän kahdella viimeisellä Lapin tahti oli parempi, ja pieksämäkeläinen iski taululle kaksi kakkosaikaa.

Lappi starttaa lauantain erikoiskokeille seitsemänneltä sijalta 36,3 sekunnin kilpailua johtavasta Thierry Neuvillesta.

- Jossiteltavaa jäi aika paljon tästä päivästä. Ei olla kovin kaukana kärjestä, mutta pitkällä pätkällä jäätiin liikaa. Ilman sitä oltaisiin ihan hyvissä asemissa. Aika veikeä päivä sinällään, Lappi naurahti.

- Harmi sinänsä, että pitkä pätkä meni päin persettä. Menimme auton kanssa liian jäykäksi, ja myös etulukko oli rikki jo huollossa. Käänsin pitkän pätkän jälkeen kaikki klikit niin auki kuin vain voi, ja sitten tulikin pitoa. Olen itse aika yllättynyt noista ajoista kahdella viimeisellä pätkällä, sillä viimeiselläkin olimme sekä Neuvillea että (Sebastien) Ogieria nopeampia rikkinäisellä autolla, Lappi viittasi kilpailun kärkikaksikkoon.

Turkin rallin rajussa kunnossa olevat tiet näyttivät haastavuutensa jo perjantaina. WRC-kuljettajista Citroenin Mads Östberg ja Fordin Elfyn Evans jäivät reitin varrelle rikottuaan autonsa kärrypoluilla.

- Tässä rallissa voi sattua vielä mitä tahansa. Meillä oli yksi pieni rengasrikko, mutta se ei vaikuttanut mihinkään. Rengasrikkoja voi tulla kenelle tahansa, Lappi sanoi.

- Oli hyvä, että löysimme pitoa. Nyt laitetaan auto kuntoon, ja huomenna on helpompi ajaa hyviä aikoja, Lappi linjasi.


Lisää aiheesta:

Esapekka Lapin kommentti lupaa hyvää – MM-rallissa kutkuttava tilanneKalle Rovanperältä loistava startti – Esapekka Lappi äimän käkenä kuulemastaan: "Olin ihan kysymysmerkkinä"Esapekka Lapin tähtäimessä rallilegenda – "Pappaa on alkanut jännittää"Kalle Rovanperän vauhti kiihtyy – "Pääasia on se, ettei ole tullut tehtyä mitään tyhmää"Jari-Matti Latvala ruoski itseään – "Pitäisiköhän minun tehdä ammatikseni jotain muuta?"Lappi löysi syyn Toyotan vaikeuksille – "Tulee valitettavasti jatkumaan"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 12.12.15:51
    MM-ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 9.12.10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"