Länsimetro ei aloita liikennöintiään ilmoitettuna päivänä 15. elokuuta.
Asiasta päätti länsimetron hallituksen kokous. Helsingin seudun liikenne HSL alkaa nyt suunnitella Espoon ja Lauttasaaren bussilinjoja jopa kuukaisia kestävän poikkeustilanteen mukaiseksi.
Syynä metroliikenteen aloittamisen lykkäykselle on Ilta-Sanomien mukaan turvallisuuteen liittyvien taloteknisten järjestelmien testausten viivästyminen.
Tarkka länsimetron aloitusajankohta ei ole vielä tiedossa.
– Länsimetron rakentaminen on pitkä prosessi, ja viimeisiä toimia ennen metroliikenteen alkamista ovat kaikkien järjestelmien koekäytöt. Nämä ovat osoittautuneet odotettua vaativammiksi tehtäviksi, Länsimetro Oy:n toimitusjohtaja Matti Kokkinen kertoo tiedotteessa.
Espoon ja Lauttasaaren bussilinjasto uudistuu joka tapauksessa ilmoitettuna päivänä 15. elokuuta. HSL korvaa puuttuvaa metroliikennettä bussiliikenteellä, joka ei kuitenkaan ole yhtä kattava kuin nykyinen Helsinkiin suuntautuva linjaliikenne.
HSL:n toimitusjohtaja Suvi Rihtniemi kertoo STT:lle, että korvaavaa bussiliikennettä varataan useiden kuukausien ajaksi, mutta niitä käytetään tarpeen mukaan. HSL on jo aiemmin varannut kymmeniä linja-autoja metron käynnistymisessä ilmenevien ongelmien tai viiveiden varalta.
– Olemme todella pahoillamme matkustajille aiheutuvasta haitasta, Rihtniemi sanoo.