Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Lämpötila putoaa tuntuvasti – ukkosmyrskyt jatkuvat, paikoin voi tulla myös rakeita

Kuva Helsingin Pitäjänmäestä.
Kuva Helsingin Pitäjänmäestä. All Over Press
Julkaistu 09.06.2019 07:56

MTV UUTISET – STT

Sade- ja ukkoskuurot jatkuvat tänään ja ne voivat olla paikoin voimakkaita, varoittaa Ilmatieteen laitos. Sää viilenee, kun kylmä rintama kulkee päivän aikana maan yli koilliseen.

Ukkoset ovat päivällä voimakkaita kylmän rintaman etupuolella eli maan itäosasta Etelä-Lappiin yltävällä alueella, missä voi tulla paikoin myös rakeita.

Lämpötila laskee tuntuvasti eilisestä, jolloin mittari kipusi monin paikoin miltei 30 lämpöasteeseen. Tänään lämpötila jää maan etelä- ja länsiosissa 20 asteen vaiheille. Idässä voidaan päästä vielä hellelukemiin ennen iltapäivän ukkosia.

Lue myös: Erikoisen voimakas lämpötilaero halkoo Suomen ensi viikolla – meteorologikin kummissaan: "Alueella, jossa on juuri ollut hellettä, on tulossa ensi viikolla lunta”

Ukkosmyrskyt ovat katkoneet sähköjä ja työllistäneet pelastuslaitosta. Pirkanmaan pelastuslaitos kertoi myöhään illalla, että voimakkaat sadekuurot muodostivat taajamatulvia, ja vettä jouduttiin pumppaamaan monin paikoin Valkeakoskella. Esimerkiksi terveyskeskusta ja yhden rivitalon kellaria piti tyhjentää vedestä.

Etelä-Savossa ukkoset aiheuttivat eilen pieniä maastopaloja ja kaatoivat puita.

Energiateollisuuden sähkökatkokartan mukaan reilut 2 000 asiakasta 17 kunnassa oli aamuviiden aikaan ilman sähköä. Yöllä sähköttömänä oli enimmillään jopa 18 000 asiakasta. 

Sää
Kesä
Kotimaa

Lisää aiheesta:

Ukkosmyräkkä teki tuhojaan: Savoyssa vesivahinko, puu junaradalle, Linnanmäen ja Powerparkin laitteet suljettiinRaju ukkoskuuro iski Tampereelle: Kadut tulvivat, jopa 70 senttimetriä vettä – sateiden ja ukkosten ennustetaan jatkuvanMonin paikoin jopa 28 astetta! Hellelukemat ajankohtaan nähden poikkeuksellisetYli 8000 maasalamaa on räiskynyt tänään Suomessa – Itä-Suomessa saatiin halkaisijaltaan jopa kaksisenttisiä rakeita, voimakkaat ukkoset jatkuvatNyt jytisee! Näillä alueilla rajut ukkoskuurot pieksevät salamoita ja taivas syöksee vettä – jopa kaupunkitulvat mahdollisiaSalama iski eilen yli 21 000 kertaa, näyttävä valoshow jatkuu – Pekka Pouta: "Tänään saattaa mennä vielä kovempiin lukemiin"

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen20:11
    Joulu

    Meteorologi paljastaa joulun lumitilanteen – miten käy Etelä-Suomen?

  • Eilen12:04
    Talvi

    Haaveiletko valkeasta joulusta? Tänne pamahtamassa aikamoinen lumiyllätys

  • ke21:28
    Suomi

    Tulvat uhkaavat – sateet jakavat Suomen räikeästi kahtia

  • ke10:31
    Talvi

    Katso, onko sinulle luvassa valkoinen joulu – puolet Suomesta saamassa lumipeitteen

  • ma13:22
    Joulu

    Kuiva käänne sinetöi etelän mustan joulun – vain Lappi pysyy pakkasella