Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lakkovaroitus useisiin yksityiskouluihin – tästä on kyse

Kuvituskuvassa luokkahuone Liuksialan koulussa Kangasalalla 23. lokakuuta 2023.
Kuvituskuvassa luokkahuone Liuksialan koulussa Kangasalalla 23. lokakuuta 2023.Str / Lehtikuva
Julkaistu 08.04.2024 16:18(Päivitetty 08.04.2024 18:01)

MTV UUTISET – STT

Osaa yksityisistä kouluista uhkaa Opetusalan Ammattijärjestön OAJ:n, Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n ja Ammattiliitto Jytyn lakko, kertoo OAJ tiedotteessaan. 

Lakko koskisi esimerkiksi Helsingin suomalaista yhteiskoulua, Kalevan lukiota Tampereella. 

Lakon piirissä olevat koulut sijaitsevat Etelä-Suomessa.

Lakkouhka ei liity aiemmin käynnissä olleisiin poliittisiin lakkoihin. 

Taustalla on työnantajaosapuolta edustavan Sivistan kanssa käydyt työehtosopimusneuvottelut, jotka päättyivät tuloksettomina. Neuvotteluja jatkettiin tiiviisti vielä senkin jälkeen, kun voimassa ollut työehtosopimus päättyi viime kuun lopussa.

– Lakkovaroitus on kolmen ammattiliiton yhteinen päätös, jolla pyritään vauhdittamaan sopimusneuvotteluja, OAJ:n neuvottelujohtaja Petri Lindroos sanoo.

Lakko kestäisi 23.–24. huhtikuuta.

Sivista paheksuu palkansaajajärjestöjen toimintaa.

– Olemme erittäin pettyneitä. Neuvotteluja käytiin aktiivisesti, ja niiden aikana olemme antaneet useita esityksiä, joissa on huomioitu monia työntekijäpuolelle tärkeitä vaatimuksia. Odotimme neuvottelukumppaneiltamme vastuullisuutta ja yhteistyökykyä, sanoo Sivistan työmarkkinajohtaja tiedotteessa.

Hanne Salonen

Lakkoilmoituksen myötä Sivista on päättänyt katkaista OAJ:n, JHL:n ja Jytyn jäsenmaksujen työnantajaperinnän yksityisellä opetusalalla.

Kiista hallinto- ja tukipalvelutehtävien edustuksesta

Lisäksi Jyty on jättänyt kolmea ammattikorkeakoulua koskevan lakkovaroituksen, kertoo Jyty tiedotteessaan. 

Lakko koskisi Haaga-Helia-, Metropolia- ja Karelia-ammattikorkeakouluja tiistaina 23. huhtikuuta.

Jyty vaatii, että sen jäseninä olevilla hallinto- ja tukipalvelutehtäviä tekevillä työntekijäryhmillä on oltava edustus ammattikorkeakoulujen työehtosopimusneuvotteluissa sekä paikallisessa edunvalvonnassa.

Tähän saakka ammattikorkeakoulujen työehdoista ja palkoista on sovittu yksityisen opetusalan työehtosopimuksessa, jonka sopijaosapuolina ovat työntekijäpuolella Jyty, JHL ja OAJ. Jytyn tiedotteen mukaan Sivista ilmoitti yksipuolisesti, että se neuvottelee ammattikorkeakouluja koskevasta työehtosopimuksesta vain OAJ:n ja YTN:n kanssa.

– Kolmasosa työntekijöistä jätettiin kylmästi ulos ammattikorkeakoulujen työehtosopimuksesta, mikä rikkoo räikeällä tavalla suomalaista sopimisen mallia. Tämä on vaarallinen kehityskulku koko yhteiskuntamme sopimusjärjestelmän kannalta, sanoo Jytyn puheenjohtaja Jonna Voima tiedotteessa.

Lue myös: Kuukauden kestäneet poliittiset lakot päätökseen – töihin palataan tänään

Lisää aiheesta:

Helsingin ja Turun yliopistoihin annettu lakkovaroitus – nämä ovat keskeiset kiistatYksityiselle opetusalalle uusi lakkovaroitus – "Näkemykset kaukana toisistaan"Yksityiskoulujen lakot laajenemassa? Työtaistelut uhkaavat näitä oppilaitoksiaOAJ: Lakot alkavat väistämättä ensi viikolla – 80 000 työntekijää jää kotiin, koulut ja päiväkodit kiinni 10 kaupungissaPääkaupunkiseudun koulu- ja päiväkotilakko siirtyy – samalla annettiin uusi, laajempi lakkovaroitusLakkovaroitus: Opettajat, lääkärit ja muut kuntien työntekijät uhkaavat lakolla kahdessa kaupungissa
LakotPolitiikkaJHLAmmattiliitotHelsinkiTampereKouluLukioAmmattikouluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lakot
  • 13.7.13:49
    Lentäminen

    IAU:n ja Paltan työriitaan ratkaisu – "Pitkäksi meni"

  • 7.7.08:26
    Lentoyhtiöt

    Lakko peruu tai siirtää lennot tuhansilta Finnairin asiakkailta – näissä tapauksissa voi saada korvausta

  • 7.7.05:25
    Finnair

    Finnair perunut tältä päivältä noin sata lentoa

  • 4.7.18:32
    Työtaistelut

    Ilmailualan Unionilta vastaesitys työriidan ratkaisuksi – Palta: Mahdoton hyväksyä

  • 3.7.13:52
    Työtaistelut

    IAU ei hylännytkään Paltan sovintoesitystä – väläyttää työnseisauksien siirtämistä