Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Laittomasti tuodulle linnulle käy Suomessa asian paljastuessa ohraisesti

1:56Ilmastonmuutos vaikuttaa lintujen elämään monin tavoinVideo: Ilmastonmuutos vaikuttaa lintujen elämään monin tavoin
Julkaistu 18.05.2020 13:26

MTV UUTISET – STT

Yli sata laittomasti maahantuotua eläintä lopetettiin viime vuonna, kertoo Etelä-Suomen aluehallintovirasto.

Avin alueella paljastui vuonna 2019 kaikkiaan 75 tapausta, joissa eläimiä oli tuotu laittomasti maahan. Tapauksista yli puolet havaittiin tehovalvonnoissa satamissa ja Helsinki-Vantaan lentoasemalla.

Laittomasti tuotuja eläimiä valvonnoissa löytyi yhteensä 164. Näistä lopetettavaksi määrättiin 118.

Valvonnassa kiinni jäi eniten lintuja, yli sata. Laittomasti maahantuodut linnut jouduttiin avin mukaan määräämään lopetettavaksi yhtä lukuun ottamatta.

Laittomasti maahantuotuja koiria paljastui valvonnoissa 58, joista lopetettiin 16. Kissoja määrättiin lopetettavaksi yksi.
Laittomasti tuodut eläimet voidaan lain mukaan määrätä joko karanteeniin, palautettavaksi lähtömaahan tai lopetettavaksi, kertoo Etelä-Suomen aluehallintoviraston läänineläinlääkäri Sari Haikka.

– Suomessa ei kuitenkaan ole virallista karanteenitilaa, jolle on paljon tiukemmat kriteerit kuin lyhyempiaikaiselle eristykselle. Jos omistaja ei saa korjattua laittomasti tuodun eläimen asiakirjapuutteita määräajassa eläimen ollessa eristyksessä, eläin voidaan määrätä lopetettavaksi. Jos tautiriski on suuri tai ilmeinen, lopetuspäätös tehdään nopeasti, Haikka sanoo.

Lisää aiheesta:

Poliisi tutkii: Pentutehtailijat myivät koiria kamalista oloistaPoliisi varoittaa: Voit menettää lemmikkisi, jos nämä asiat eivät ole kunnossaNämä tiukennetut säädökset astuvat voimaan eläinten tuonnissa vuoden alustaSadat lemmikit käännytetään vuosittain Suomen rajalta – muutamat jopa lopetetaanSadat lemmikit palautetaan tullitarkastuksissa rajan taa – yhtenä syynä marjojen suojelu ihmiselle vaaralliselta loiseltaSuunnitteletko lemmikin tuontia ulkomailta? Säädösten rikkomisella voi olla karut seuraukset
SuomiLuonto ja eläimetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomi
  • 11:45
    Itsenäisyyspäivä

    Näin itsenäisyyspäivänä osoitetaan mieltä Helsingissä, katso reitit ja aikataulut – lentokieltoalue aiempaa laajempi

  • 10:39
    Tulipalot

    Talo palaa Savonlinnassa – henkilövahinkoja

  • 09:04
    Kadonneet

    Hyvinkäällä kadonnut nainen on löytynyt

  • 07:45
    Itsenäisyyspäivä

    "Rakkaudesta lajiin" – kunniamerkkiompelija Silja, 83, tekee yhä arvokasta työtään

  • 07:15
    Hyvän mielen jutut

    Kristiina rakensi olohuoneeseensa jättimäisen joulukylän: "Kaikkea mahdollista löytyy, mitä pitääkin"