Studio55.fissä seurataan kevään ajan yhteensä kymmenen yli viisikymppisen laihdutusurakkaa. Arja Lempinen kertoo nyt päiväkirjassaan kokemuksiaan ensimmäiltä painonpudotusviikoilta.
Aloin noudattaa Keventäjien ohjelmaa 24.2.2012. Puntari näytti kivoja lukemia 12.3.: painoa on tippunut –4,8 kg.
5.3. mittanauhan lukemat näyttävät vähennystä vyötäröltä 6 cm. Olen siis laihtunut aika reippaasti 18 päivässä.
On kivaa huomata, että tämä todellakin toimii. Ei tarvitse edes karpata laihtuakseen. Täytyy vaan noudattaa Keventäjien ohjeita. Kokemuksesta tiedän, että alussa paino tippuu paljon, mutta sitten painonpudotus tasaantuu.
Laihtumiseni huomasin ensimmäisenä siitä, kun kesken bussimatkan piti käydä ostamassa vyö, kun farkut alkoivat valua uhkaavasti jalasta. Jos tätä rataa mennään, niin kohta täytyy käydä ostamassa uudet housut. Minä olen enemmän kuin tyytyväinen!
Olen kirjannut syömisiäni 18 päivää. Ensimmäiseksi huomasin sen, että olen aiemmin syönyt liian vähän. Epäsäännölliset ruoka-ajat ovat aiheuttaneet sen, että paino on alkanut nousemaan. Niin ainakin luulen.
Keventäjien sivuilla kehotetaan noudattamaan tietoista syömistä. Se on avainsana minunkin lihomiseeni. Sitä on tullut välillä syötyä viikonloppuna huomaamatta, vaikkei nälkä olisikaan. Tähän kun lisätään vielä riittämätön/tehoton liikunta, niin mihinkä muuhun se voisi johtaa kuin lihomiseeni.
Kasviksiakin on tullut syötyä liian vähän. Kasvikset ovat nyt ensimmäinen asia, josta en tingi, kun suunnittelen syömisiäni.
Huh, miten suolaista!
Joudun miettimään sitä, kun liikun paljon, miten paljon täytyy syödä saadakseen riittävästi energiaa. Keventäjien ohjelma neuvoo tässä asiassa. Kun merkitsen liikuntani, niin ohjelma kertoo kuinka paljon minun pitää tällä liikuntamäärällä syödä. Ei tällä ohjelmalla tarvitse ainakaan nälkää tuntea. Tuntuu välillä, että miten ihmeessä minä tällaisen ruokamäärän syön.
Vielä tahtoo jäädä syöminen alle päivän suositusten, koska liikunta kuluttaa niin paljon kaloreita. Luulen, että kun opin näkemään kuinka paljon mikäkin ruoka sisältää kaloreita, tämäkin ongelma poistuu.
