Sotilasliitto Naton huippukokous tekee torstaina päätöksen liittyä Yhdysvaltojen johtamaan koalitioon Isisiä vastaan, kertoo uutistoimisto AFP diplomaattilähteeseen viitaten.
Päätös on vastaus presidentti Donald Trumpin vaatimukseen, että Naton pitäisi tehdä enemmän islamilaisen terrorismin vastaisessa taistelussa.
Lähteen mukaan päätös on tehty jäsenmaiden suurlähettiläiden kokouksessa. Se vahvistetaan päämiesten kesken huippukokouksessa.
Naton rooli taistelussa terrorismia vastaan on muutenkin isoin puheenaihe sotilasliiton päämiestapaamisessa torstaina, kun Nato-maiden johtajat tapaavat Trumpin sotilasliiton uudessa päämajassa Brysselissä.
Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg odotti kokouksen edellä jäsenmaiden keskustelevan Naton liittymisestä järjestönä Yhdysvaltojen johtamaan Isisin vastaiseen koalitioon.
Manchesterissa tiistain vastaisena yönä tapahtunut terrori-isku nousee Stoltenbergin mukaan keskustelussa väistämättä esiin.
– Se oli barbaarinen isku, joka kohdistui tarkoituksella lapsiin, nuoriin ja heidän perheisiinsä. Tapaamisemme tulee osoittamaan, että kaikki Nato-maat ovat sitoutuneita terrorismin vastaiseen taisteluun kaikissa muodoissaan, Stoltenberg sanoi.
Terrorismin ohella esiin nousee jo tutuksi tullut teema Nato-maiden reilusta taakanjaosta. Yhdysvallat on vaatinut eurooppalaisia kumppaneita nostamaan puolustusmenojaan, jotta taakanjako saataisiin tasaisemmaksi.