Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Laavan saartamat koirat katosivat yllättäen La Palmalla – paikalta löytyi salaperäinen juliste ja jalanjälkiä

2:47Laavan saartamat koirat katosivat yllättäen La Palmalla – paikalta löytyi salaperäinen juliste ja jalanjälkiäTältä näytti laavan saartamalla alueella, josta koirat katosivat.
Julkaistu 23.10.2021 16:11
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

La Palmalla tulivuoresta purkautuneen laavan keskellä jumissa olleet koirat katosivat juuri ennen pelastusoperaatiota.

Helikopteri ei ollut pystynyt lähestymään pientä laavan saartamaa aluetta tuhkan ja kuumuuden vuoksi, mutta niille oli toimitettu dronen avulla ruokaa viime viikkoina.

Paikallisen droneyrityksen Aerocamaraksen oli tarkoitus kiinnittää droneihin verkot, joiden sisään koirat yritettäisiin pyydystää ja sen jälkeen lennättää turvaan purkausalueelta.

Paikallisviranomaiset antoivat pelastusyritykselle luvan aiemmin tällä viikolla, mutta pelastajien suureksi yllätykseksi koirat olivat kadonneet. 

Aluetta seulottiin dronen ja lämpökameroiden avulla, mutta koirista ei enää näkynyt jälkeään.

Sen sijaan maahan oli ilmestynyt ihmisen jalanjäljet ja kiviaitaan julistekangas.

"La Palma, pysykää vahvoina. Koirat ovat kunnossa. A-Team", julisteessa luki espanjaksi.

A-team-nimimerkillä esiintyvä taho julkaisi torstaina videopalvelu Youtubeen videon, jossa esitellään koiria ja paikalle jätettyä viestiä.

Alueella liikkuminen on kiellettyä

Virallista pelastusoperaatiota johtava Javier Pereira sanoo viranomaisten vahvistaneen videon aidoksi.

– Haluamme vain saada [varman] havainnon koirista, jotta tiedämme niiden olevan kunnossa, sanoo Pereira uutistoimisto Reutersille.

Kukaan ei tiedä tarkalleen, missä koirat ovat ja mikä taho on todellisuudessa mahdollisen pelastusoperaation takana. Ei myöskään ole tiedossa, miten koirat on onnistuttu hakemaan laavan keskeltä.

The Guardianin mukaan on mahdollista, että pelastusryhmä toimii anonyymisti, koska alue on evakuoitu ja luvattomasta liikkumisesta voi saada rangaistuksen.

Nimettömänä esiintynyt lähde vakuutti paikallismedialle koirien olevan kunnossa. Hän sanoi, ettei voi selittää tilannetta enempää, koska alueella liikkuminen on kiellettyä.

Lisää aiheesta:

1-vuotias selvisi viidakossa 40 päivää sisarustensa kanssa – näin tapahtumat Kolumbian sademetsässä etenivätTodistaako jalanjälki Amazonilla kadonneiden lasten olevan elossa? Tämä tapauksesta tiedetään nytLasten löytyminen tuhoisan lentoturman jälkeen Kolumbiassa ei pidäkään paikkaansaKolme koiraa saarroksissa laavan ja tuhkan keskellä La Palmalla – pelastusoperaatio alkaa: "Jos tämä on ainoa mahdollisuus, menemme hakemaan niitä"Perhe kuoli mysteerisesti patikointiretkellä Yhdysvalloissa – edes ruumiinavaukset eivät paljastaneet lisätietoa kuolemistaMeksikolaisäidit löysivät joukkohaudan tunnetun lomakohteen läheisyydestä – kuopassa 42 ruumiin jäännökset
KanariansaaretTulivuorenpurkauksetMTV Uutiset LiveUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kanariansaaret
  • 1.10.11:45
    Turismi

    Suomalaisten suosimassa kohteessa emämunaus – turisteja uhkaavat 60 000 euron sakot

  • 25.4.11:33
    MM-ralli

    Rallitoimittaja Tomi Tuominen poikkeuksellisen näköisenä tv-kuviin – "Pääsenkö tulkitsemaan Kotiviinin?"

  • 20.4.10:59
    Kuolemantapaukset

    Pikkutyttö liukastui ja tukehtui leipään vesipuistossa Kanarialla

  • 12.2.21:29
    Meret

    Erittäin harvinainen "musta merihirviö" kuvattiin syvyyksissä Teneriffan lähellä

  • 2.1.23:18
    Espanja

    Kanariansaarille jälleen ennätysmäärä siirtolaisia