Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lääkäri: Syövästä parantuvien määrä kasvaa koko ajan

16:55Syöpähoidot kehittyvät vauhdilla
Julkaistu 24.11.2014 12:13

MTV LIFESTYLE

Studio55.fi-lähetyksessä vieraillut HYKS:n syöpäkeskuksen johtaja Petri Bono kertoi, että syöpähoidoissa on tapahtunut paljon kehitystä ja tulokset paranevat jatkuvasti. Vaikka hoidot kehittyvät, potilaan vastuu itsestään tulee kasvamaan.

– Syöpää ei varmaan koskaan saada kokonaan nujerrettua, mutta tulokset kyllä paranevat kokoajan. 1950–1960-luvuilla potilaista Suomessa ainoastaan alle 30 prosenttia oli viiden vuoden kohdalla elossa. Nyt se on noin 65 prosenttia, ja nousee vähän reilu viisi prosenttia joka kymmenen vuoden jaksossa. Ja tulee varmaan tekemään sitä seuraavat pari–kolmekymmentä vuotta, kertoo HYKS:n syöpäkeskuksen johtaja Petri Bono.

Syöpätapausten määrä kasvaa, mutta syöpäkuolleisuus laskee. Hoitomuodot ovat monipuolistuneet ja kehittyneet, mutta Bonon mukaan potilaan oma vastuu syöpäriskin pienentämisen suhteen tulee kasvamaan tulevaisuudessa.

Bono kertoo, että amerikkalaisen syöpäyhdistyksen raportin mukaan jopa 40 prosenttia syövistä voitaisiin ehkäistä. Esimerkiksi ylipaino, tupakointi ja uv-säteily nostavat syöpään sairastumisen riskiä merkittävästi.

– Ylipaino on nousemassa suurimmaksi yksittäiseksi syyksi. Aikaisemmin on aina ajateltu, että tupakka on yksittäinen, tärkein syövän syy, mutta uusimman tiedon mukaan näyttää, että ylipaino saattaa olla se kaikkein tärkein.

Bono sanoo, että mitä suurempi ”työkalupakki” lääkärillä on, sitä helpompaa potilasta on hoitaa. Yhdistelemällä monia hoitomuotoja päästään parhaisiin tuloksiin.

– (Jokaisella syövällä) on erilainen muutos siellä taustalla, mikä ajaa syöpäsoluja kasvamaan. Näillä uusilla menetelmillä, esimerkiksi geenitestauksella, niitä (muutoksia) pystytään entistä paremmin löytämään. Se haaste on kuitenkin, että miten pitäisi hoitaa yksittäistä potilasta. Mutta entistä yksilöllisempään suuntaan mennään koko ajan.

Bono kertoo, että esimerkiksi geeniteknologian avulla tutkitaan millaisia geenivirheitä syöpäsoluissa on. Tulosten avulla pystytään ohjaamaan hoitoa ja täsmälääkkeiden käyttöä.

Muuttuvatko sivuvaikutukset uusien hoitojen myötä? Mitä on immuno-onkologia ja genomiikka? Millä tavalla sädehoito ja leikkaukset ovat kehittyneet? Katso lähetys.

Lisää aiheesta:

Tällainen on Suomea uhkaava "syöpätsunami" – grafiikat näyttävät karun tulevaisuudenKolme vaarallisinta syöpää: Jos sinulla on näitä oireita, älä jää kotiin odottamaanEtäseurannalla syöpää vastaan? Uudet teknologiat ja hoidot lupaavat syöpäpotilaille parempaa elämää – ”Silloin se on vähemmän pelottavaa”Syöpä on ovela, mutta hoitomuodot kehittyvät – "Uusilla lääkkeillä syöpää lyödään päähän niin, että se pysyy kurissa" Lähes 13 000 ihmistä kuolee Suomessa tänä vuonna syöpään – eloonjäämisluvut kuitenkin parantuneetSuuria harppauksia syöpähoidossa Suomessa – kaksi kolmesta sairastuneesta hengissä viiden vuoden kuluttua
SyöpäStudio55

Tuoreimmat aiheesta

Syöpä
  • 11.9.14:02
    Koti

    Radon edelleen merkittävä riski suomalaisille – jopa 270 syöpätapausta vuosittain

  • 9.9.14:00
    Jukka Puotila

    Vaimo harhautti 70 vuotta täyttänyttä Jukka Puotilaa: "Sen isompia juhlia ei voisi ollakaan"

  • 9.9.11:34
    Terveys ja hyvinvointi

    Tutkijat saattoivat löytää keinon tappavan syövän hidastamiseksi

  • 8.9.17:01
    Diabetes

    Tutkimus: Kakkostyypin diabetes lisää merkittävästi suolistosyövän riskiä

  • 6.9.11:45
    Joe Biden

    Joe Biden nähtiin julkisuudessa arpi otsassaan – taustalla ihosyöpäleikkaus