Puolet omikronin riskimaista saapuneista pääsi Helsinki-Vantaalta Suomeen ilman koronatestiä – lopuille jaettiin kotiohjeet
Helsinki-Vantaan lentokentällä ei ole ollut mahdollista testata kaikkia omikronin erityisen riskin maista saapuvia.
Tästä päivästä lähtien matkustajat, jotka ovat oleskelleet kahden viikon sisällä maissa, joissa koronan omikron-muunnos on levinnyt, testataan rajalla.
Näitä maita ovat esimerkiksi Britannia, Tanska, Norja ja useat Afrikan maat. Pakkotestin voi välttää korkeintaan 48 tuntia vanhalla testillä.
Aluehallintovirasto tiedotti päätöksestään eilen illalla viiden aikaan.
Vantaan sosiaali- ja terveydenhuollon toimialan apulaiskaupunginjohtaja Timo Aronkytö kertoo MTV Uutisille, että tällä hetkellä riskimaista Helsinki-Vantaalle saapuu noin 1000–1500 matkustajaa päivässä.
Hänen mukaansa kaikkia ei ole pystytty testaamaan lentokentällä. Testauskapasiteetti liikkuu 500–1000 matkustajan välillä. Tuhat matkustajaakin on jo todella äärirajoilla, Aronkytö sanoo.
– Olemme saaneet kentälle jonkin verran lisää testaushenkilöstöä, mutta kaikkia emme ole pystyneet testaamaan. Matkustajia on niin paljon, että olemme joutuneet riskiperusteisesti tekemään niin, että osa matkustajista on ohjattu kotipaikkakunnalla testiin, Aronkytö kertoo.
Turistien kohdalla kotipaikkakunta tarkoittaa oleskelupaikkakuntaa.
Aronkytö sanoo, että ensimmäisten tietojen perusteella näyttää siltä, että noin puolet testataan lentokentällä ja puolet vasta kotipaikkakunnalla.
Hänen mukaansa Vantaa toteuttaa silti aluehallintoviraston määräystä, sillä siinä todetaan, että testausta suoritetaan voimavarojen puitteissa.
Lue myös: MTV Rovaniemellä: Turisteja ohjeistetaan huhujen pohjalta, koska viralliset koronaohjeet puuttuvat
Lisää maita riskilistalle?
Avi toteaa tiedotteessaan, että THL päivittää mahdollisia uusia omikronin riskimaita listalle.
Lentokentällä testauskapasiteettia ei pystytä loputtomiin venyttämään, sillä se alkaisi näkyä pääkaupunkiseudun kaupunkien muussa testaamisessa.
Vantaan apulaiskaupunginjohtaja ehdottaakin tilanteen helpottamiseksi ennakkotestiä kaikista maista.
– Olisi hyvin toivottavaa, että Suomi lähtisi pohtimaan kahden vuorokauden negatiivista testitulosta kaikilta matkustajilta.
Ennakkotestivaatimus EU- ja Schengen -maiden ulkopuolelta saapuville astuu voimaan ensi tiistaina. Tällöin ilman ennakkotestiä Suomeen EU- ja Schengen -maiden ulkopuolelta saapuva matkustaja voidaan käännyttää rajalta.
Jos vaatimus koskisi kaikkia matkustajia, testaamisen tarve vähenisi oleellisesti.
Uusimmat
-
13:32
Uhriluku kasvaa Pakistanissa: Ainakin 32 kuollut ja 147 loukkaantunut räjähdyksessä moskeijassa
-
13:17
Tappara vahvisti hyökkäyskalustoaan
-
13:15
Suomen ei nykyisessä tilanteessa pidä liittyä Natoon ilman Ruotsia, tutkijatohtori arvioi: "Uusia vaatimuksia tulee joka päivä eri muodoissa"
-
13:13
Ensitreffit-Jape saa kuulla kulisseissa syntyneestä salasuhteesta – katso miehen paljonpuhuva reaktio
-
13:04
SM-liigan mestariluotsille tyrmäävä palaute – raskas mantra kaikui kopissa järjestetyssä kriisipalaverissa: "Aika on ajanut ohi"
-
13:03
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
12:59
Pitääkö Suomi yhtä Ruotsin kanssa Nato-polullaan? Katso suorana ulkoministeri Haaviston tiedotustilaisuus kello 14
-
12:46
Näitä autoja rekisteröitiin Suomessa viime vuonna vain yksi kappale – joukossa vaikka kuinka monta tuttua mallia
-
12:44
Leijonat lähtee ilman Jukka Jalosta Ruotsiin – tässä Suomen joukkue EHT-turnaukseen
-
12:33
Nyt puhuu Ensitreffit-Emma – kertoo hänen ja Renen ikimuistoisesta kesästä: "Sitten me ihastuimme"
-
12:11
Perussuomalaiset sallisi turvapaikkahakemukset vain Euroopasta tuleville – hakijoiden tulisi osallistua tulkkauksen kustannuksiin
-
12:04
Cristal Snow joutui järkyttävän nettikiusaamisen kohteeksi Hengaillaan-ohjelman vuoksi: "Voisi luulla, että olisin murhannut jonkun"
-
11:42
Krista Pärmäkoski latasi tuimasti ruotsalaistähden kritiikkiin: "Hänellä ei ole mitään käsitystä"
-
11:32
Presidentti Niinistö kertoo HS:lle: Suomi otti välittömästi yhteyttä Turkkiin Erdoganin kommenttien jälkeen – puhelu myös Stoltenbergille
-
11:29
Ennätysmäärä ihmisiä haki viime vuonna suojelua Suomesta
-
11:19
Scholz: Aion jatkaa keskustelua Putinin kanssa – MTV seuraa sotaa
-
11:19
Turkin ulkoministeri: Voimme arvioida Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydet erikseen, jos niin halutaan
-
10:55
Halvempaa ajaa bensalla kuin kotona ladatulla sähköllä – rapakon takana poikkeuksellinen tilanne
-
10:52
Michael Schumacher nosti tunteet pintaan voittohaastattelussa – Mick-poika osana erityistä hetkeä: "Kiitos kauniista sanoista"
-
10:45
Forssassa kaikkien aikojen pullonpalautuskikka? Mies palautti 68 tölkkiä, kunnes poliisi tuli paikalle
-
Lataa lisää