Alkoholin kulutuksessa on ollut laskeva trendi. Sen uskottiin kääntyvän nousuun uuden alkoholilain myötä. Näin ei kuitenkaan ole käynyt.
Päivittäistavarakauppa ry teetti selvityksen Taloustutkimuksella, ja siinä selviteltiin muutoksia alkoholin hinnassa ja kulutustottumuksissa. Selvityksen valossa näyttää hyvältä, arvioidaan vähittäiskaupan piiristä.
– Ensimmäiset neljä kuukautta näyttäivät, että uudistus on ollut sekä sosiaali- ja terveyspoliittisesti että veropoliittisesti varsin onnistunut, arvioi toimitusjohtaja Kari Luoto Päivittäistavarakauppa ry:stä.
Alkoholiveron nostamisen tuotoksi laskettu sata miljoonaa euroa näyttäisi toteutuvan, lasketaan selvityksessä.
Selvityksen tekijä yllättyy vain yhdestä seikasta.
– Aiemmin ennustimme kulutuksen kääntyvän nousuun, mutta se jatkoikin laskuaan, sanoo tutkimusjohtaja Pasi Holm Taloustutkimuksesta.
Viron kiristys näkyy
Ennusteiden mukaan sen sijaan näyttää menneen se, että oluen hinta on kääntynyt laskuun, matkustajatuonti on Virosta on vähentynyt ja kotimaassa Alkon myynti on vähentynyt.
– Kun ruokakauppojen valikoima on laajentunut, se on vähentänyt vahvojen oluiden ja lonkeroiden kysyntää Alkoissa, sanoo Holm.
