Jalkapallotätähti Kylian Mbappea epäillään raiskauksesta Ruotsissa, ja poliisi tutkii asiaa. Mbappen asianajaja vieraili Ranskan aamutelevisiossa puolustamassa päämiestään.
– Voin vain sanoa, että hänellä ei ole mitään peiteltävää, Mbappen asianajaja Marie-Alix Canu-Bernard sanoi BFMTV:lle RMC:n mukaan.
Aftonbladetin tietojen mukaan Mbappen väitetään olevan raiskauksen tekijä, mutta ainakaan asianajajalla ei ole tästä tarkempaa tietoa. Valitus asiasta on Mbappen leiristä valmisteilla.
– Sitä ei ole vielä tehty, koska emme vielä tiedä, kohdistuuko tämä syytös häneen, Canu-Bernard kommentoi.
Asianajajan mukaan jalkapallotähti elää hyvin vartioidussa ympäristössä, niin sanotussa kuplassa.
– Kupla on olemassa siksi, että se suojelisi häntä riskeiltä. Se sulkee pois asioita. Jos hän sanoo, että ei ole mitään piilotettavaa, tiedän, että meillä on asioita, joita voi esittää tutkintaan – asioita, jotka selittävät ja todistavat tietyt asiat, asianajaja muotoilee.
Mbappen asianajaja ei myöskään pelkää tutkintaa, pikemminkin päinvastoin.
– Hotellissa on 10 000 kameraa. On olemassa samanlaisia tapauksia ulkomailta, joissa kamerat ovat nauhoittaneet tarkasti, mitä henkilöt ovat tehneet, ja mitä eivät.

