Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Halpa Nokia 2 -älypuhelin paljastui vuotaneessa lehdistökuvassa

Julkaistu 14.09.2017 20:02
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Mobiilialan ykkösvuotaja Evan Blass on paljastanut Twitterissä lehdistökuvan Nokia 2:sta, josta odotetaan HMD Globalin edullisinta uutta Nokia-älypuhelinta.

Nokia 2:n julkistuksen odotetaan tapahtuvan pian. Puhelimen näytöllä nähdään päivämäärä 5. lokakuuta, mutta se ei välttämättä kuitenkaan lopulta ole julkistuksen ajankohta.

Aiemmat GeekBenchin tiedot näyttäisivät vahvistaneen Nokia 2:sta myös jo Qualcommin Snapdragon 212 -järjestelmäpiirin, jossa on neljä 1,3 gigahertsin ARM Cortex-A7 -suoritinydintä. Nokia 2:ssa on GeekBenchin mukaan vain 1 gigatavu RAM-käyttömuistia, kun tähän asti halvimmassa Nokia 3:ssa RAM-muistia on 2 gigatavua. 1 gigatavu alkaa olla nykypäivänä Android-puhelimissa erittäin vähän, mutta jostain toki Nokia 2:ssa on pakko ollut Nokia 3:een verrattuna tinkiä.

Nokia 2:n hinnan voi arvioida olevan noin 100 euroa, kun nykyisin halvin Nokia 3 maksaa vajaat 150 euroa.

Ulkoinen ero puhelimessa muihin Nokioihin on toimintopainikkeiden löytyminen näytöltä eikä erillisinä painikkeina näytön alapuolelta. Sormenjälkitunnistinta laitteesta ei löydy, kuten ei myöskään Nokia 3:sta.

Lisää aiheesta:

Lovinäytöllisen Nokia X -älypuhelimen täysi julkistus vasta 16. toukokuuta? Jo live-esittelyssä Kiinassa ja virallinen kuva julkiUusi Nokia 6 paljastui jo kiinalaiskuvissaUusi halpa Nokia 2 -älypuhelin esitellään todennäköisesti tiistaina – teknisille tiedoille vahvistusHalpa Nokia 2 tulossa pian – yhdysvaltalaisjälleenmyyjä listasi jo verkkokauppaansaHuomenna tulossa uusi Nokia-älypuhelin - Nokia 7:n julkistusta Kiinassa povataan joPian odotettavaan halpaan Nokia 2 -älypuhelimeen voi tulla todella kookas akku
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen11:43
    Esports

    Milloin videopelaamisesta tulee ammatti? "Ei riitä, että pelaan kahdeksan tuntia päivässä"

  • Eilen09:02
    Elektroniikka

    Tarkkana joululahjaostoksilla: Verkkokauppa.com listasi taas tuotteet, jotka aiheuttivat pettymyksen

  • ma15:12
    Verkkohuijaukset

    Ajanvaraus hammashoitajalle? Varo tätä huijausta!

  • 23.11.06:39
    Asian ytimessä.doc

    Luka, 18, jahtaa isoja rahoja alalla, jolla vain äärimmäisen harva menestyy

  • 21.11.12:15
    Verkkohuijaukset

    Odotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijata