Konemusiikkifestivaali on levinnyt Helsingin lisäksi jo Pärnuun ja Tukholmaan. Kansainvälisten ja kotimaisten esiintyjien tahtiin festaroivat useammatkin suomalaiset tutut kasvot.
Weekend-festivaalia vietetään Helsingin Kyläsaaressa elokuun ensimmäisenä viikonloppuna. Vuosi vuodelta paisunut tapahtuma on tänä vuonna ollut otsikoissa erityisesti mielipide-eroista, jotka nousivat kun festivaali ilmoitti Antti Tuiskun esiintymisestä päälavalla niin sanotulla pääesiintyjän paikalla.
Weekendin esiintyjäkaartiin kuuluvat muun muassa Armin van Buuren, Tiesto, Garrix, sekä muita maailmankuuluja DJ:tä.
Tuisku esiintyi perjantaina kello 21:30 ja sosiaalisen median ennakkosoraäänistä huolimatta ja sai hyvän vastaanoton.
Suomalaisia julkisuuden henkilöitä juhli Weekendiä ainakin Helsingissä ja Pärnussa.
Riitta Väisäsen tytär Sofia Mäkkylä julkaisi omalla Instagram-tilillään kuvan itsestään ystävänsä kanssa, ja aihetunnisteessa kertoi osallistuvansa festivaaleille.
Kaunottaria kaupunkifestareilla riitti muutenkin. Tämän vuoden Miss Suomi -kilpailun 2. perintöprinsessa, Emilia Seppänen julkaisi omalla Instagram-tilillään kuvan. Hänen seurueessaan ovat muun muassa Sara Sieppi ja Carita von Rutenhjelm.
EmiliaSeppänen
