Tutut ankkurit ja juontajat ovat julkaisseet nuoruuskuviaan Nuorten hyväksi -kampanjan tiimoilta.
MTV:n uutisankkurit Kirsi Alm-Siira ja Antti Sahlström sekä Huomenta Suomen juontaja Eva Kela ja Studio55:n juontaja Lauri Karhuvaara ovat ottaneet osaa MTV:n ja Tukikummien Nuorten hyväksi -somekampanjaan julkaisemalla nuoruuskuvansa.
Kirsi Alm-Siira kuvailee olevansa omassa kuvassaan 16-vuotias kapinoiva teini.
– Itsetuntoni oli huono, enkä oikein tuntunut kuuluvan mihinkään. Kemmi paloi ja siideri maistui. Olin lopettanut urheilun ja koulussakin keskityin enemmän kapinoimaan auktoriteettejä vastaan kuin opiskeluun. Minut erotettiin lukiosta, mutta otettiin vielä takaisin, niin että pääsin kirjoituksiin, hän kirjoittaa Facebookissa.
Antti Sahlström on omassa kuvassaan rippikouluikäinen.
– Jäähallissa tunnettiin nimellä Shampoo-Sahlström, hän vitsailee pitkästä tukastaan Twitterissä.
Huomenta Suomen Facebookissa on julkaistu rokkaava kuva 17-vuotiaasta Karhuvaarasta.
– 17-vuotias Lauri Karhuvaara Busters!-bändin keulakuvana vuonna 1975, siinä kerrotaan.
Eva Kela 7-vuotiskuvassa irvistää saparopäinen tyttö.
– Juontaja Eva Kela oli 7-vuotiaana kuin ilmetty Peppi Pitkätossu! Kuvan yhteydessä kirjoitetaan.
Nuorten hyväksi -kampanjaan voi osallistua jakamalla oman nuoruuskuvansa ikävuosilta 5–17 ja siihen liittyvän tarinan 17.–18. marraskuuta Instagramissa, Twitterissä tai Facebookissa hashtagilla #nuortenhyväksi. Mukaan voi liittää osoitteen nuortenhyvaksi.fi, josta löytyvät ohjeet vapaaehtoisen lahjoituksen tekemiseen sekä lisätietoja kampanjasta.