Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuvaspesiaali: Vuoden 2016 kompaktit uutuudet

Julkaistu 04.01.2016 10:43
Toimittajan kuva

Teknavi

toimitus@teknavi.fi

Kompaktin ja pienen luokan autoihin tulee muutamia kokonaan uusia tuttavuuksia. Näiden lisäksi vanhat tuttavuudet saavat piristystä ilmeeseensä.

Audi A3 tulee saamaan varsin kattavan kasvojenkohotuksen vuoden alkupuoliskolla. Auton keula saa varsin merkittäviä muutoksia ja tarjolle tulevat myös LED-ajovalot. Mittaristoksi saa jatkossa muun muassa TT:stä tutun täysin digitaalisen mittariston.

Samantyylisen päivityksen käy läpi myös kestosuosikki Volkswagen Golf. Puskurit ja helmat saavat uuden ilmeen, minkä lisäksi tarjolle tulee Audin tavoin LED-valot ja digitaalinen mittaristo. Avustinjärjestelmät päivitetään Passatin tasolle.

Saman luokan kärkikahinoihin saapuu myös kauan odotettu Ford Focus RS, jonka 2,3-litraisesta turbomoottorista puristetaan 350 hevosvoimaa. Neliveto varmistaa tehon välittämisen tiehen.

Fiat ja on tekemässä Alfan tavoin uutta tulemista automarkkinoille ja italialaiset tuovat tarjolle kokonaan uuden Tipon. Auto tulee alkuun tarjolle sedanina sekä viistoperänä ja myöhemmin kesällä myös farmarina. Moottorivaihtoehdot vaihtelevat välillä 95-120 hevosvoimaa.

Galleria

Suzuki puolestaan tuo nelimetristen luokkaan uuden Balenon. Tähän kompaktiin viistoperään on luvassa myös jonkinasteinen kevythybridi. Suzukilta tulee myös Balenon alapuolelle täysin uusi 3,8-metrinen Ignis, joka tulee luokassaan harvinaisesti tarjolle myös nelivetoisena.

Japanista kuuluu myös Mitsubishin suunnalta sillä sieltä on tulossa alkuvuodesta Outlanderin uuden hybridiversion lisäksi faceliftin kokenut Space Star.

Eurooppalaisista pikkuautoista Peugeot tuo 208:n jalanjäljissä päivitetyn version 2008 crosoverista. Espanjalaiset puolestaan laittavat lisää paukkuja pellin alle esitellessään tehokkammain Ibiza Cupran. Uusimmassa versiossa 1,8-litraisesta TSI-koneesta otetaan 192 hevosvoimaa.

smartilta puolestaan on tulossa erittäin mielenkiintoinen täyssähköinen ED-versio kaikkiin korimalleihin. Kesällä näitä ovat fortwo, forfour sekä alkuvuodesta esiteltävä Cabriolet.

Galleria

Lisää aiheesta:

Tässä on Opelin kolmas X – luvassa myös pistokehybridiFiat istuttaa turbokoneen Mazdalta lainattuun koriinAudin suosikkimalli uudistuu – pellin alle tarjolle kolmisylinterinen vaihtoehtoKuvaspesiaali: Vuoden 2016 kaksioviset kaunokaisetKuvaspesiaali: Vuosi 2016 on katumaasturien juhlaaKuvaspesiaali: Tässä ovat vuoden 2016 isot sedan-uutuudet
VolkswagenFiatFordMitsubishiSuzukiPeugeotSeatAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Volkswagen
  • 22.10.15:23
    Autot

    Volkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannon

  • 24.8.15:15
    Raha

    Maksaisitko kuukausimaksua lisätehosta? Volkswagenilta uusi tilauspalvelu

  • 26.5.16:23
    Yritykset ja brändit

    Volkswagenin johtajille tuomioita päästömanipulaatiosta

  • 1.1.08:33
    Kuluttajariidat

    Mies latasi sähköautoaan Helsinki-Vantaan parkkihallissa 2,5 tuntia – lasku liki 300 euroa

  • 20.12.202421:01
    Autot

    Volkswagenin kaavailemista säästöistä sopu – Saksan tehtaat pysyvät auki