Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuuba kiistää Yhdysvaltojen väitteet äänihyökkäyksistä

Kuuba kiistää äänihyökkäykset.
Kuuba kiistää äänihyökkäykset.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 29.10.2017 05:00

MTV UUTISET – STT

Kuuban mukaan Yhdysvaltain väitteet oudoista äänihyökkäyksistä ovat täysin perättömiä.

Asiaa eilenkommentoinut Kuuban ulkoministeri Bruno Rodriguez kuvaili väitteitä poliittiseksi manipuloinniksi, jonka tavoitteena on maiden kahdenvälisten suhteiden vahingoittaminen.

Yhdysvallat on väittänyt, että Yhdysvaltain Havannan-lähetystön henkilökuntaa vastaan on tehty äänihyökkäyksiä, jotka ovat aiheuttaneet muun muassa kuulovaurioita ja uupumusta työntekijöillä. Yhdysvallat ei kuitenkaan virallisesti ole syyttänyt Kuubaa asiasta.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on kuitenkin aiemmin tässä kuussa sanonut uskovansa, että Kuuba on hyökkäysten takana. Valkoisen talon kansliapäällikkö John Kelly on puolestaan sanonut Yhdysvaltojen uskovan, että Kuuba voisi estää hyökkäykset.

Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI on Kuuban hallinnon luvalla käynyt kolme kertaa maassa tutkimassa väitettyjä hyökkäyksiä.

USA:n mukaan yli 20 lähetystön työntekijää sai vammoja.

Äänilaitteesta vammoja?

Yhdysvaltalaisviranomaiset uskovat, että sen Havannan-lähetystön henkilökuntaa vastaan on hyökätty salaa jonkinlaisella äänilaitteella, joka lähettää ääniaaltoja taajuuksilla, joita ihminen ei pysty kuulemaan.

Yhdysvaltain mukaan ainakin 22 lähetystön työntekijää tai heidän perheenjäsentään on saanut vammoja hyökkäyksissä. Vammat vaihtelivat kuulovaurioista unettomuuteen ja vakavaan uupumukseen.

Yhdysvallat veti hyökkäyksien vuoksi yli puolet henkilöstöstään pois lähetystöstä ja karkotti 15 kuubalaisdiplomaattia Yhdysvalloista.

Maiden väliset diplomaattisuhteet palautettiin pari vuotta sitten Barack Obaman presidenttikaudella.

Lisää aiheesta:

Yhdysvaltain Berliinin-lähetystön työntekijät kärsivät mystisistä oireista – johtuuko "Havannan syndrooma" ääniaseella tehdystä hyökkäyksestä?Trump uskoo Kuuban olevan mysteeristen äänihyökkäysten takana – yli 20 lähetystön työntekijää saanut vammojaYhdysvallat syytti Kuubaa lepsuilusta äänihyökkäysten estämisessäUSA varoittaa amerikkalaisia matkustamasta Kuubaan – vähentää väkeä Havannan-lähetystöstäOudot äänihyökkäykset kiristävät välejä: USA harkitsee jo Kuuban-lähetystönsä sulkemistaTrump aikoo tavata tiedustelupäällikköitä hakkerointisyytöksien takia
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen21:07
    Lumivyöryt

    Seitsemän ihmistä kuoli lumivyöryssä Nepalissa

  • Eilen20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • Eilen19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen19:41
    Kiina

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle

  • Eilen19:35
    Australia

    Äiti puukotti tyttärensä 14-vuotiasta salarakasta – vältti vankilan