Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kouluampumisesta selviytynyt Emma keräsi hetkessä yli miljoona Twitter-seuraajaa – boikoteista kärsivä asejärjestö NRA jää kauas taakse

Emma González puhui mielenosoituksessa Floridan kouluampumisen jälkeen ja muun muassa syytti presidentti Donald Trumpia haluttomuudesta tiukentaa aselakeja
Emma González puhui mielenosoituksessa Floridan kouluampumisen jälkeen ja muun muassa syytti presidentti Donald Trumpia haluttomuudesta tiukentaa aselakejaAFP / Lehtikuva
Julkaistu 28.02.2018 11:29
Toimittajan kuva

Petra Nykänen

petra.nykanen@mtv.fi

Yhdysvalloissa Floridan Parklandissa tapahtuneesta kouluampumisesta selvinyt nuori nainen on kerännyt lähes puolet enemmän Twitter-seuraajia kuin aseenkanto-oikeutta puolustava Yhdysvaltain Kansallinen kivääriyhdistys NRA.

Kouluampumisen jälkeen pitämänsä puheen tiimoilta paljon julkisuudessa olleen opiskelija Emma Gonzálezin Twitter-tilillä on on seuraajia nyt reilusti yli miljoona, NRA:lla puolestaan hieman alle 600 000.

Juttu jatkuu videon jälkeen

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

10 päivässä yli miljoona seuraajaa

18-vuotias González perusti Twitter-tilinsä 18. helmikuuta eli neljä päivää Marjory Stoneman Douglasin lukiossa tapahtuneen ampumisen jälkeen, kertoo CNN.

Kymmenessä päivässä hän on siis kerryttänyt seuraajia yli miljoonan. Esimerkiksi Gonzálezin eilen julkaisema twiitti on kerännyt 226 000 tykkäystä ja 52 jakoa. 

NRA puolestaan liittyi Twitteriin jo vuonna 2009. Tällä hetkellä sillä on 599 000 seuraajaa.

Viimeisin twiitti on linkki juttuun, joka kertoo opettajien aseistamisesta. Twiitistä on tykännyt 3 900 Twitter-käyttäjää, ja sitä on jaettu 1 200 kertaa. 

Juttu jatkuu videon jälkeen

3:02Floridan kouluampumista ulkona seurannut poliisi erosi

NRA:n boikottilista kasvaa

NRA:n suosio ei ole hiipunut ainoastaan Twitterissä, sillä useat yhdysvaltalaisyritykset ovat ruvenneet boikotoimaan yhdistystä.

Siteensä siihen ovat katkaisseet muun muassa lentoyhtiöt Delta ja United sekä autonvuokrausfirmat Alamo, Avis, Budget, Enterprise ja Hertz. Mukana on myös yrityksiä esimerkiksi pankki-, vakuutus- ja informaatioteknologialoilta.

New York Times kertoo, että hashtag BoycottNRA on lähtenyt nousuun Twitterissä. Hashtagia on käytetty vuoden 2012 Sandy Hookin kouluampumisesta lähtien erityisen paljon juuri joukkoampumisten jälkeen.

Ihmiset vaativat Twitterissä myös loppuja NRA:n kanssa yhteistyössä toimivia yrityksiä osallistumaan boikottiin ja toisaalta uhkaavat kyseisiä yrityksiä boikoteilla, jos näin ei tapahdu.

Esimerkiksi kuljetuspalvelu FedEx on saanut runsaasti kritiikkiä, koska se ei ole ilmoittanut lopettavansa NRA:n tukemista.

Lisää aiheesta:

Elon Muskin X:n haastaja hehkuttaa: Miljoona uutta käyttäjää vuorokaudessaMusk järjesti jälleen kyselyn – seurauksena monet suljetut tilit saavat taas tviittaillaYhdysvaltain konservatiivipiirien suosima sosiaalisen median palvelu Parler kertoo varoitelleensa FBI:ta kongressitalon hyökkäyksen alla"Kun ryöstely alkaa, alkaa ampuminen", twiittasi Trump ja suututti jälleen myös Twitterin – vastaavalla möläytyksellä on perin rasistinen historiaMaailmanennätysmuna murtui – Instagram-julkkis haluaa näkyvyyttä tärkeälle asialleFox-kanavan tähtijuontaja otti "lomaa" – taustalla irvailu Floridan kouluampumisesta selvinneelle, mikä saa mainostajia vetäytymään
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 16:28
    Kyberturvallisuus

    Microsoft Teamsista löytyi haavoittuvuuksia

  • 16:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvaltain lähihistorian käännekohta oli ratkaiseva päivä Dick Cheneyn uralla: "Otti heti homman omiin käsiinsä"

  • 15:42
    Nigeria

    Trump syytti Nigeriaa uskontovainoista ja uhkasi sotatoimilla – näin maa vastaa

  • 15:37
    Rooma

    Yksi kuoli keskiaikaisen tornin romahduksessa Roomassa – Venäjältä outo reaktio

  • 15:01
    Yhdysvallat

    Näin Cheney puolusti kidutusta vuonna 2011: "Saimme upeita tuloksia"