Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kuntien eläkelaitos huolissaan sotesta: "Ei kannattaisi horjuttaa koko työeläkejärjestelmää"

Colourbox.com
Julkaistu 28.03.2016 13:49

MTV UUTISET–STT

Sosiaali- ja terveydenhuoltoon kaavailtu valinnanvapaus myllertää alan työmarkkinoita. Kuntien työntekijöiden eläkkeistä vastaavassa Kevassa uudistus aiheuttaa huolta, sillä iso osa kuntatyöntekijöistä voi vastaisuudessa työskennellä yksityisellä sektorilla.

Sote-uudistuksessa yli 200 000 ihmisen työnantaja muuttuu, kun sosiaali- ja terveyspalvelut siirtyvät kunnilta maakuntien vastuulle. Vielä valmistelussa olevan uudistuksen on määrä tulla voimaan vuoden 2019 alusta.

Kevan tavoitteena on, että maakuntien palkkalistoille siirtyvät työntekijät säilyisivät eläkevakuutettuina Kevassa. Varatoimitusjohtaja Kimmo Mikander toivoo lakiin kirjausta, että maakunnat kuuluisivat Kevaan eli olisivat sen jäsenyhteisöjä.

Keva hoitaa kuntien, valtion ja kirkon eläkkeitä

– Keva huolehtii kunta-alan, valtion, kirkon ja Kelan henkilöstön eläkeasioista.
– Kaikki Suomen kaupungit, kunnat ja kuntayhtymät ovat Kevan omistajia. Lisäksi sillä on noin 1 300 valtion ja kirkon työnantaja-asiakasta.
– Kevalla on rahastoituna 44,9 miljardia euroa sen eläkevastuurahastossa (tilanne viime vuoden lopussa).
– Kunta-alan eläkevastuut menneiltä vuosikymmeniltä ovat muita aloja suuremmat, koska eläketurva oli yksityistä sektoria korkeampi. 
– Keva perii muita korkeampaa eläkemaksua, joka on 5 prosenttiyksikköä päälle työeläkemaksun (TyEL). Korotettua maksua perustellaan myös alan naisvaltaisuudella ja pidemmällä eläkkeelläoloajalla.
– Kerättävillä eläkemaksuilla maksetaan tämänhetkiset eläkkeet ja loppu rahastoidaan. Keva arvioi, että vuodesta 2018 eteenpäin se joutuu käyttämään eläkkeiden maksamiseen myös rahastoituja varojaan. 

Huomattavasti isompi ongelma Kevalle on, että iso osa työntekijöistä voi vastaisuudessa siirtyä yksityiselle sektorille muiden työeläkeyhtiöiden vakuutettavaksi.


Mikanderin mukaan jopa kymmeniä prosentteja perustason sosiaali- ja terveyspalveluiden työntekijöistä voi uudistuksessa siirtyä yksityisen puolen työntekijöiksi. Keva kantaa tästä huolta, koska se heikentäisi sen mahdollisuuksia rahoittaa tulevaisuuden eläkkeitä. Kevassa ehdotetaankin siirtymämaksua, jolla kompensoitaisiin julkisen sektorin menetyksiä.

– Näin isossa uudistuksessa ei kannata horjuttaa koko työeläkejärjestelmää, joka on tulosta hyvin pitkältä ajalta, Mikander sanoo.

Työeläkeyhtiöt seuraavat 

Työeläkeyhtiöissä seurataan tiiviisti sote-uudistuksen etenemistä, mutta vaikutuksia arvioidaan vielä varovasti. 

Ilmarisen johtaja Jaakko Kiander uskoo, että Kevan rahoitusaseman turvaamiseen löytyy keinoja.

– Luulen, että kaikkien lähtökohtana on, että Kevan eläkelupaukset turvataan. Jos kävisi niin, että sieltä siirtyisi paljon väkeä yksityiselle puolelle, pitäisi keksiä jokin uusi rahoitustapa Kevan vanhoille eläkevastuille.

Vastaavanlaisia henkilöstön siirtymiä tehtiin huomattavasti pienempinä 90-luvulla. Silloin ratkaisu löydettiin siirtymämaksusta, jolla kompensoitiin valtion eläkejärjestelmää.

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Isot eläkekorotukset leikataan ja osakeriskiä kasvatetaan – tämä eläkesovusta nyt tiedetäänTyöeläkeyhtiöille tulossa oikeus riskialttiimpiin osakesijoituksiin, jotta sinun ei tarvitsisi maksaa suurempia eläkemaksuja6 vaihtoehtoa: Hallitus haluaa miljardin säästävän eläkeuudistuksenEläkejärjestelmä saattaa mullistua – valmisteluun käydään pianTyöeläkejärjestelmään ehdotetaan jättiuudistusta: Keva jaettaisiin kahtia – "Eläke-etuudet eivät muutu"Odotetut eläke-esitykset julki: Työryhmä ehdottaa kuntaeläkkeiden avaamista kilpailulle ja eläkevakuuttaja Kevan jakamista kahteen osaan

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:08
    Onnettomuudet

    Lapinlahdella räjähdys omakotitalossa

  • 14:05
    Helsinki-Vantaa

    Poliisi: Tästä syystä lentokone ja työntötraktori törmäsivät Helsinki-Vantaalla

  • 13:56
    Kansanedustajat

    Kansanedustajalla ikävä yllätys sairaalassa: "Asiat ei aina etene ihan suunnitellusti"

  • 13:47
    Koulu

    OAJ:n Katarina Murto yllättyi opetusministerin avauksesta: "Jakaa näkemyksiä myös järjestön sisällä"

  • 10:51
    Koulutus

    Työministeri Marttinen: Aikuiskoulutustuelle ei korvaajaa, opiskelua yhä enemmän työn ohessa