Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kunniavartiot muistivat sankarivainajia Suomen satavuotispäivänä – yli tuhat vapaaehtoista tarjoutui vartioon Vantaalla

1:59Useilla paikkakunnilla näyttävät kunniavartiot sankarihaudoilla
Julkaistu 06.12.2017 12:17

MTV UUTISET – STT

Viime sodissa suurimman uhrin antaneita muistettiin sankarihaudoilla Suomen satavuotispäivänä kunniavartioilla liki 30 paikkakunnalla. Tarkoituksena oli, että vartiossa sankarihaudan kohdalla seisoo kaatuneen kanssa saman ikäinen ja samaa sukupuolta oleva henkilö.

Vantaalla Pyhän Laurin kirkon hautausmaalle saapui tuon mukaisesti kunniavartioon 167 miestä ja yksi nainen.

– Oli ihan selvää, että tietysti lähden kunniavartioon, jos vain otetaan, kertoi vantaalainen Jouni Holappa.

Holappa on 29-vuotias, saman ikäinen kuin hänen keskiviikkona vartioimassaan haudassa lepäävä sankarivainaja oli kaatuessaan.

Holapan suvusta hänen vaarinsa oli rintamasotilas.

– En ehtinyt vuonna 2001 kuolleelta vaarilta juurikaan sodasta kuulla, mutta äidilleni hän oli siitä puhunut.

Holappa uskoo, että Suomessa osataan arvostaa nykyisin sotaveteraanien panosta.

– Sodista on kulunut jo niin paljon aikaa, että se alkaa ehkä olla jo kaukaisempi ajatus. Mutta uskon, että kaikki ei unohdu.

Holapalle itselleen Suomen satavuotispäivä on iso asia.

– Itsenäisyys ei ole itsestäänselvyys.

Arvostus kohdallaan nykyisin

Helsinkiläinen Tino Havukainen oli hankkinut kunniavartioon Suomen armeijan asepuvun vuosimallia "noin 1960".

– Sain hakea hieman tietoa, jotta pääsin ilmoittautumaan tähän kunniavartioon. Niinhän sanotaan, että jääkärin veri velvoittaa, 22-vuotias Havukainen luonnehti.

Hänelle Suomen itsenäisyys ja rintamamiesten panos merkitsevät ennen muuta vapautta. Se on esimerkiksi vapautta ilmaista mielipiteensä.

1.03758069Myös Hietaniemen hautausmaalla nähtiin nuoria miehiä kunniavartiossa.AOP

Vantaan maanpuolustusjärjestöjen edustaja Eero Salminen kertoi STT:lle, että kunniavartioon halukkaiden määrä oli todiste siitä, ettei rintamalla olleita ole unohdettu.

– Ilmoittautumisia tuli runsaat tuhat. Ehdokkaista syntyi siis runsaudenpula.

Salmisen mukaan suhtautuminen veteraaneihin ja maanpuolustukseen on ollut Suomessa kohdillaan jo yli kaksi vuosikymmentä – mutta ei aina sitä ennen.

– Nähdäkseni muutos tapahtui sen myötä, kun Suomi kääntyi länteen.

Suomen satavuotinen itsenäisyys saa Salmisen hiljentymään.

– Olen kovasti kiitollinen vanhemmille ihmisille, jotka ovat tämän aikaan saaneet. Suomi on hyvä maa.

Lisää aiheesta:

Sotaveteraani Hannekselta, 101, synkkä arvio Ukrainasta – esitti yhden toiveen suomalaisille Mannerheimin allekirjoittama traaginen dokumentti löytyi maalaistalon ullakolta: "Tuska tulee lähelle"Muistojen metsät huojuvat pian maakunnissa – kuusentaimi jokaiselle Suomen 100-vuotispäivänä elossa olleelle sotaveteraanille Itsenäisyyspäivän kunniavartioihin ilmoittautunut jo lähes 8 000 vapaaehtoista Tuhannet ilmoittautuneet itsenäisyyspäivän kunniavartioihin – lisää nuoria kaivataanVeteraani Sippola ylistää 100-vuotiaan Suomen tärkeintä lakia – "kehitti maata sotien jälkeen yhtä paljon kuin jälleenrakentaminen"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:16
    Orpon hallitus

    Pääministeri Orpo heittää kapuloita EU:n rattaisiin

  • 12:34
    F-35

    Presidentti Stubb Yhdysvaltoihin: Suomen F-35 esitellään

  • 12:24
    Sää

    Pekka Pouta julisti joululauhan – näin pohjoiseen lumiraja ylettyy

  • 12:07
    Krista Kiuru

    Kansanedustajalta hurja purkaus Krista Kiurulle: "Enkä varmasti toivota pikaista paranemista"

  • 11:16
    Eduskunta

    Eduskunnan sote-valiokunta sai valmiiksi mietintönsä apteekkiuudistuksesta