Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuljetusasiantuntijalta raju kannanotto: Yhteiskunta unohtanut velvollisuutensa – "Liikennevalvonta on romahtanut"

7:57Liikenneturvallisuus esillä – pitävätkö kuljettajat kiinni lepoajoista?
Julkaistu 28.08.2018 10:11
Toimittajan kuva

Jussi Vainikka

jussi.vainikka@mtv.fi

j_vainikka

Ammattikuljettajien olosuhteet työvälineen sisällä ovat huippuluokkaa, mutta liikennevalvonnassa ja tieolosuhteissa on paljon puutteita.

MTV3:n Huomenta Suomen sohvilla vieraillut Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL:n puheenjohtaja Teppo Mikkola on huolissaan suomalaisesta liikennevalvonnasta.

– Ikävä kyllä voi todeta, että tavaraliikenteen, kuorma-autojen ja raskaan liikenteen valvonta on romahtanut Suomessa muutaman viime vuoden aikana, puhutaan siitä sitten mitä tahansa.

Mikkolan mukaan myös liikenneinfrassa on runsaasti parantamisen varaa.

– Se ei ole sillä sillä tasolla, mitä ajoneuvot ja liikennetiheys meillä Suomessa edellyttävät. Talviolosuhteet ovat todella haastavia. Yhteiskunta on säätänyt lakeja ja asetuksia, mutta unohtanut omat velvollisuudet eli hoitaa infran puolen kuntoon.

Ajopiirtureita manipuloidaan yhä useammin

Kuorma- ja linja-autoissa pakollisten ajopiirtureiden avulla voidaan seurata esimerkiksi kuljettajien ajonopeuksia ja taukoaikoja.

Poliisista on kerrottu kesän aikana, että ajopiirtureiden manipulointitapauksia sattuu yhä useammin. Muualla Euroopassa manipulointiin liittyvä teknologia on kehittyneempää.

– Sitä kautta suomalaiset yritykset ovat jälkijunassa, jos puhutaan kansainvälisestä kuljetusrikollisuudesta. Siihen liittyy keskeisesti valvontalaitteiden manipulointi, Mikkola arvioi.

Viime perjantaina tapahtuneen Kuopion bussiturman jälkipuinti jatkuu. Viranomaiset päättivät Kuopion bussiturman onnettomuuspaikan tutkinnan sunnuntaina, mutta muuten tutkinta on vasta alkuvaiheessa.

Onnettomuustutkintakeskuksen johtava tutkija Kai Valonen kertoi eilen, että jatkossa on luvassa useampia henkilöiden kuulemisia.

Poliisin tutkinnajohtajan mukaan esitutkinta on vielä alkuvaiheessa, eikä poliisi ole sulkenut mitään tutkintalinjaa liittyen onnettomuuden syihin.

Lisää aiheesta:

Melkein kaksi kuukautta ajoa ilman lepopäivää – raskaan liikenteen ajo- ja lepoaikoja rikotaan paljonPoliisi on lisännyt raskaan liikenteen valvontaa hyvin tuloksin, vaikka työ käy koko ajan vaativammaksiKuolemaan johtaneet liikenneturmat hiljentävät myös kuljetusalan ammattilaiset – auton rakenne on haaste koko alalle: "Näitä tapauksia ei saisi olla lainkaan"Poliisipomo torppaa professorin kameratolppaväitteet: "Urbaanilegendan luokkaa oleva ajatus""Tämä uskonto on hidastanut liikenneturvallisuustyötä yli 10 vuotta" – kukistetaanko teidemme todelliset möröt peltisten poliisien armeijalla?Kuljetusyrittäjä kertoo: Tämä paljastaa, että rekkakuski räplää kännykkää ajon aikana – "Siitä tietää aina, että joku käyttää puhelinta"
Kuopion bussiturmaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuopion bussiturma
  • 08.12.202113:39
    Kuopio

    Hovioikeus piti ennallaan Kuopion vuoden 2018 bussiturman tuomion – kuljettajalle ehdotonta vankeutta

  • 08.12.202106:10
    Rikos

    Kuopion bussiturmasta annetaan tuomio hovioikeudessa – käräjillä kuljettaja tuomittiin ehdottomaan vankeuteen

  • 27.10.202114:35
    Oikeudenkäynnit

    MTV paikalla hovioikeudessa: Kuopion turmabussin kuljettaja liikuttui kyyneliin muistellessaan onnettomuuspäivää – "Jouduin niin kauheaan myllyyn, että yritin unohtaa"

  • 26.10.202113:57
    Oikeudenkäynnit

    MTV paikalla hovioikeudessa: Eläkeläisten karaokekerhon kylpyläreissu päättyi karmeasti – 4 kuoli ja yli 20 loukkaantui bussiturmassa Kuopiossa

  • 19.12.202006:13
    Kuopio

    Kuuntele nauha oikeudesta: Kuopion turmabussin kuski kuvailee viimeistä hetkeä ennen linjurin rysähtämistä junaraiteille