F1-sarjan rengastoimittaja Pirelli on ilmoittanut muuttavansa ensi kauden rengassarjojen koostumuksia.
Pirelli esitteli täksi kaudeksi aiempia vuosia leveämmät renkaat uusiin autoihin. Samalla italialaismerkki uudisti myös renkaiden koostumukset, mutta muutos on heilahtanut äärilaidasta toiseen. Aiemmin helposti suorituskykynsä menettäneiden kumien sijasta tämän vuoden renkaat tuntuvat kestävän liiankin hyvin.
Tämä on avannut talleille mahdollisuuden ajaa huoletta koko kisamitta jopa kaikista pehmeimmillä ultrasoft-renkailla. Joka kisaviikonloppuun määrätyistä kolmesta sarjasta kovin on jäänyt talleilta puolestaan lähes olemattomalle käytölle.
Tämän vuoden renkaat ovat saaneet runsaasti kritiikkiä sekä katsojilta että kuljettajilta. Sergio Perez kommentoi Espanjan GP:n yhteydessä kaikista kovimman rengasseoksen soveltuvan vain mainoskuvauksiin..
Autosportin tietojen mukaan Pirelli on konsultoinut kuljettajia, luvaten pehmentävänsä seoksia ensi vuodeksi.
Pirelli on myös muokannut aiemmin ilmoitettuja Malesian osakilpailun rengasseoksiaan. Aiemmin ilmoitetujen pehmeä-medium-kova -sarjojen sijasta italialaismerkki tarjoaakin talleille käyttöön sarjat superpehmeitä, pehmeitä ja medium-renkaita.

