"Keskeisin kysymys on nyt se, että kuka on terroristi ja kuka ei ole ja missä nämä terroristit sijaitsevat."
Näin toteaa YK:n Syyria-erikoislähettiläs Staffan de Mistura, ja tämä on nyt yksi vaikeimmista kysymyksistä Syyrian tilanteen ratkaisemisessa.
Syyrian hallitus ilmoitti tänään olevansa mukana Venäjän ja Yhdysvaltain eilen sopimassa tulitauossa. Tulitauon on määrä alkaa ensi lauantaina. Tulitauko voi kuitenkin jäädä osittaiseksi, sillä Syyria haluaa määritellä yhdessä Venäjän kanssa, ketkä ovat terroristeja ja missä he sijaitsevat. Tulitauko kun ei koske terroristiryhmiä.
2:13
Suurvallat ovat yhtä mieltä siitä, että Isis ja al-Nusra ovat terroristijärjestöjä.
Kysymys kuuluukin, mihin ryhmittymään Syyrian oppositiojoukot kuuluvat - heitä kutsutaan myös muun muassa kapinallisiksi. Yhdysvallat on tukenut oppositiota.
