Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KSML: Puolustusvoimat kannattaa varusmiesten nykyistä kahden saapumiserän palvelusmallia

Lehtikuva
Julkaistu 04.11.2017 05:15

MTV UUTISET

Puolustusvoimien mielestä varusmiesten nykyinen palvelusmalli kaksine saapumiserineen tammi- ja heinäkuussa on syytä säilyttää. Asiasta kertoo Keskisuomalainen. 

Asia ilmenee Pääesikunnan tuoreesta vastauksesta puolustusministeriölle, joka pyysi selvitystä lokakuun loppuun.

Taustalla on puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) viime talvinen toteamus siitä, että nykyinen kahden saapumiserän malli on ongelmallinen ­Puolustusvoimien toimintavalmiuden kannalta.

Varusmiesliitto on puolestaan esittänyt nykyisten saapumiserien siirtoa kahdella kuukaudella eteenpäin. Varusmiesliiton mukaan nykyiset kotiutumisajat ovat huonoja etenkin syksyllä alkavien opintojen näkökulmasta ja työsuhteiden katkonaisuuden takia.

Pääesikunta tarkasteli viittä mallia: nykyinen kaksi saapumiserää (tammikuu ja heinäkuu), myöhennetty kaksi saapumiserää (maaliskuu ja syyskuu), kolme saapumiserää (helmi-, kesä- ja lokakuu), neljä saapumiserää (tammi-, huhti-, heinä- ja lokakuu) sekä neljä saapumiserää, jossa palveluksen aloittaminen porrastuisi perusyksiköittäin, joukkoyksiköittäin tai joukko-osastoittain.

Pääsykokeista tai opintojen aloittamisesta Pääesikunta toteaa, että ne ovat toteutettavissa kaikissa malleissa palvelusaikana.

Pääesikunnan mukaan nykyinen malli ”luo vähiten eriarvoisuutta aloittamisaikojen kesken ja takaa tasalaatuisimman aineksen kumpaankin saapumiserään”.

Pääesikunta viittaa varusmieskyselyihin, joissa noin 85 prosenttia on kertonut voivansa vaikuttaa varusmiespalveluksen aloitusaikaan ja -paikkaan.

Puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) esikunnasta todettiin perjantaina Keskisuomalaiselle, että Pääesikunnan laajaan selvitykseen vasta syvennytään ja linjausten aika on myöhemmin.

Lisää aiheesta:

Aiempaa harvempi keskeyttänyt varusmiespalveluksen – näin suuri osuus lopettanut tammikuun alokkaistaVarusmiesliitto antaa täystyrmäyksen Krista Kiurun avaukselle – voisiko siviilipalvelusmiehiä laittaa koronatoimiin?KSML: Armeijan aloitusajankohdan muuttamista selvitetään – taustalla Jussi Niinistön ehdotusKSML: Puolustusvoimilta ei kannatusta ehdotukselle neljästä saapumiserästä Varusmiesliitto kritisoi Niinistön ehdotusta saapumiseristä: Lisäisi kalliita loppusotaharjoituksiaPuolustusministeri Niinistö MTV:lle: Varusmiehiä voisi astua palvelukseen neljä kertaa vuodessa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:18
    Sää

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 13:58
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista

  • 12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena