Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KSML: Ilmasotakoulun entinen johtaja syytettynä virka-aseman väärinkäyttämisestä

2:01Kohut seuraavat toisiaan PuolustusvoimissaKohut seuraavat toisiaan puolustusvoimissa
Julkaistu 06.11.2020 12:58(Päivitetty 06.11.2020 13:26)

MTV UUTISET - STT

Ilmasotakoulun entinen johtaja, eversti Mikko Punnala on saanut syytteen virka-aseman väärinkäyttämisestä. Keski-Suomen käräjäoikeudesta vahvistetaan, että syyte asiassa on nostettu kaksi viikkoa sitten.

Punnalan syytteestä kertoi aiemmin Keskisuomalainen. Punnalan on epäilty suosineen lähisukulaistaan ja sukulaistaan lentoreserviupseerikurssi 93:n lisähaussa. Punnala on kiistänyt sukulaisten suosimisen ja kertonut, että kurssille järjestetyn lisävalinnan takana oli Ilmavoimien entisen komentajan Sampo Eskelisen yksiselitteinen käsky.

Esitutkinnan teki keskusrikospoliisi (KRP), jolta asia siirtyi syyttäjälle epäiltynä virkavelvollisuuden rikkomisena. Virka-aseman väärinkäyttö on sitä vakavampi rikosnimike. Siitä voidaan tuomita sakkoja tai vankeutta enintään kaksi vuotta.
Asian käsittelylle ei ole vielä määrätty päivää käräjäoikeudessa.

Toisesta Puolustusvoimiin liittyvästä rikosjutusta tuli tuomio viime viikolla

KRP kertoi Ilmasotakoulun esitutkinnasta sekä toisesta, Merivoimiin liittyneestä rikosepäilystä samalla kertaa kaksi vuotta sitten. Merivoimia koskeneessa jutussa Helsingin hovioikeus tuomitsi viime viikolla Merivoimien entisen esikuntapäällikön sakkoihin neljästä tuottamuksellisesta palvelusrikoksesta.

Helsingin hovioikeuden mukaan lippueamiraali Timo Hirvonen teki esteellisenä päätöksiä, jotka koskivat hänen läheisiään. Tuottamuksellisuus tarkoittaa, että teko tehtiin huolimattomuudesta.

Hovioikeuden mukaan Hirvonen oli esteellinen, kun hän rannikkolaivaston komentajana toimiessaan hyväksyi oman poikansa palkankorotuksen. Lisäksi hän hyväksyi Merivoimien esikuntapäällikkönä toimiessaan vaimonsa siskon miehen nimityksen Merivoimien esikunnan kanslian osastopäälliköksi sekä myöhemmin kävi tämän kanssa kehityskeskustelun ja teki palkkausta koskevan suoritusarvioinnin. Hirvonen myös esitti miehelle kunniamerkkiä, jota ei kuitenkaan myönnetty.

Hirvosen sotilasarvon takia asia käsiteltiin hovioikeudessa ensimmäisenä oikeusasteena käräjäoikeuden sijaan. Hovioikeuden tuomio ei ole lainvoimainen.

Lue myös: Puolustusvoimien Ilmasotakoulussa työskentelevää henkilöä epäillään virkarikoksesta – asia siirtyy syyttäjälle

Haistattelua Lemmenjoella, rajuja ylilyöntejä sotaharjoituksissa ja sukulaisten suosimista – mitä ihmettä Puolustusvoimissa tapahtuu?

Lisää aiheesta:

Merivoimien entinen henkilöstöpäällikkö on saanut virkarikossyytteen Puolustusvoimien väärinkäytösepäilyihin puuttumisestaIlmasotakoulun ex-johtaja käräjillä, syytetään sukulaistensa suosimisesta – tästä jutussa on kyseMerivoimien ex-esikuntapäällikölle tuomio neljästä tuottamuksellisesta palvelusrikoksesta – teki esteellisenä läheisiään koskevia päätöksiäSyyttäjä: Merivoimien entinen esikuntapäällikkö vahvisti esteellisenä oman poikansa palkankorotuksenHaistattelua Lemmenjoella, rajuja ylilyöntejä sotaharjoituksissa ja sukulaisten suosimista – mitä ihmettä Puolustusvoimissa tapahtuu?Ilmavoimien komentajaksi nousemassa valmiuspäällikkö Pasi Jokinen
IlmavoimatVirkavelvollisuuden rikkominenRikosepäilytRikos

Tuoreimmat aiheesta

Ilmavoimat
  • 24.10.18:16
    Hävittäjät

    Kanada pohtii F35-kaupan perumista – tilalle Gripeneitä Ruotsista?

  • 30.9.20:32
    Turvallisuus

    Tällaisen drooniyksikön Suomi lähettää Tanskan avuksi

  • 23.9.10:21
    Droonit

    Näin toimitaan, jos Suomen ilmatilaa loukataan

  • 21.9.14:23
    Saksa

    Asiakirjat paljastavat: Tämän takia Ilmavoimat haluaa eroon hakarististä

  • 20.9.16:05
    Ilmatilaloukkaus

    Tämä venäläishävittäjien ilmatilaloukkauksesta tiedetään: Koneet ohittivat Tallinnan, loukkaus kesti pitkään