Poliisi kertoo tiedotteessaan, että kaapelivaurioita koskevan esitutkinnan aktiivinen alkuvaihe on lähiaikoina valmistumassa.
Tutkinnassa ja tapahtumien selvittämisen keskiössä on mahdollisen tahallisuuden ja siihen vaikuttavien seikkojen arviointi.
Keskusrikospoliisi on saanut paikkatutkinnan pääosin valmiiksi Eagle S -säiliöaluksella, esitutkinnan kannalta vaadittavat takavarikot on suoritettu ja kaapelivauriokohtien vedenalainen tutkinta on pitkälti saatu päätettyä.
Keskusrikospoliisista kerrotaan, että merenpohjasta 6.1. nostetun ankkurin tekninen tutkinta on valmistunut.
– Poliisin käsitys on, huomioiden ankkurin ominaisuudet ja löytöpaikka, että merenpohjassa kuvatun raahausjäljen loppupäästä nostettu ankkuri kuuluu Eagle S:lle. Poliisi epäilee teknisen tutkinnan perusteella, että ankkuri on irronnut ketjusta siinä vaiheessa, kun Suomen viranomaiset ovat kehottaneet säiliöaluksen miehistöä nostamaan perässä roikkuvan ankkurin ylös, kertoo tutkinnan yleisjohtaja, rikosylikomisario Risto Lohi Keskusrikospoliisista.
Esitutkintatoimet kuitenkin jatkuvat muilta osin. Epäillyn asemassa olevien miehistön jäsenten kuulustelut jatkuvat edelleen ja takavarikoidun materiaalin läpikäyminen on kesken. Rikosnimikkeet tutkinnassa ovat epäilty törkeä tuhotyö ja epäilty törkeä tietoliikenteen häirintä. Nimikkeitä on arvioitu yhteistyössä syyttäjälaitoksen kanssa ja heitä informoidaan tutkinnan etenemisestä.