Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KRP aloitti esitutkinnan Oma Säästöpankkiin liittyvistä talousrikosepäillyistä

Oma Säästöpankki Oyj:n (OmaSp) logo Helsingissä 31. heinäkuuta 2023.
Oma Säästöpankki Oyj:n (OmaSp) logo Helsingissä 31. heinäkuuta 2023.Lehtikuva
Julkaistu 03.05.2024 10:05(Päivitetty 03.05.2024 14:03)

MTV UUTISET – STT

Keskusrikospoliisi (KRP) on aloittanut esitutkinnan epäillyistä arvopaperimarkkinarikoksista, jotka liittyvät Oma Säästöpankkiin.

Tutkinta aloitettiin Finanssivalvonnan tekemän tutkintapyynnön perusteella. Sen pohjalta KRP teki asiasta esiselvityksen, ja siinä esiin tulleiden seikkojen vuoksi aloitettiin esitutkinta.

KRP ei vielä kommentoi rikosepäilyä tai tutkittavia rikosnimikkeitä.

Tutkinnanjohtaja, rikostarkastaja Lauri Pajunoja sanoo tiedotteessa, ettei esimerkiksi epäiltyjen lukumäärään voida ottaa kantaa, koska tutkinta on alkuvaiheessa.

Lue myös: Finanssivalvonta antoi Pohjola Vakuutukselle sapiskaa laiminlyönneistä

Hallinnolliset seuraamukset selvityksessä

Finanssivalvonta kertoo, että pankin puutteet tulivat esiin normaalissa päivittäisessä valvonnassa.

– Finanssivalvonnan tehtävä on huolehtia vakaudesta ja luottamuksesta finanssimarkkinoilla. Tämän vuoksi edellytämme ja valvomme, että toimijat noudattavat omaa toimintaansa koskevaa sääntelyä ja pörssilistattuina myös listayhtiösääntelyä. Tämä on edellytys luottamukselle, ja siksi puutumme puutteisiin välittömästi, Finanssivalvonnan johtaja Tero Kurenmaa sanoo tiedotteessa.

Finanssivalvonta kertoo selvittävänsä tarvetta määrätä pankille hallinnollisia seuraamuksia ja valvovansa tiiviisti pankin toimintaa.

Finanssivalvonta on rahoitus- ja vakuutusvalvontaviranomainen, joka valvoo muun muassa pankkeja sekä vakuutus- ja eläkeyhtiöitä. Sillä on oikeus määrätä hallinnollisia seuraamuksia finanssisektorin sääntelyä koskevista rikkeistä. Jos rikkeisiin liittyy epäily rikoksesta, Finanssivalvonta tekee poliisille esitutkintapyynnön.

Lue myös: Yle: Kymmenien miljoonien ostoskylä itärajalla menossa kaupaksi pilkkahintaan – näin autiota ostoskeitaassa oli jo toissakesänä

Asiakkaiden luottoriskiasemaa peitelty

Oma Säästöpankki kertoi maanantaina julkaistussa osavuosikatsauksessa huomanneensa ensimmäisen vuosineljänneksen lopussa ohjeiden vastaista toimintaa, joka lisäsi luottoriskiä.

– Selvitystyössä on ilmennyt, että pankin luotonantoon liittyviä ohjeistuksia on merkittävästi rikottu. Kyse on yksittäistapauksesta, jossa asiakkaiden luottoriskiasemaa on peitelty muodostamalla asiakaskokonaisuuksia tietoisesti virheellisesti ja puutteellisin tiedoin. Kohteet sijoittuvat valtakunnallisesti ympäri Suomea ja kohdistuvat kiinteistötoimialalle, pankki kertoi.

Pankki kertoi, että selvitystyön perusteella on varmistettu, että ohjeiden vastainen toiminta koskee noin kolmea prosenttia pankin kuuden miljardin euron luottosalkusta.

– Tapahtunut otetaan erittäin vakavasti, ja on selvää, että olemme epäonnistuneet, kun kyseinen tapahtumaketju on päässyt syntymään. Olemme ryhtyneet laajoihin konkreettisiin toimenpiteisiin, jotta kykenemme jatkossa minimoimaan riskin sen suhteen, että mitään vastaavaa pääsisi tapahtumaan.

Finanssivalvonnan mukaan Oma Säästöpankin taloudellinen tilanne on vakaa ja sillä on hyvä maksuvalmius ja vakavaraisuus. Pankki on listattu Helsingin pörssiin.

Juttua päivitetty kauttaaltaan 3.5.2024 kello 10.19. Korjaus kello 14.02. Jutun pääkuva muutettu. Jutussa oli alun perin väärän pankin kuva. 

Lue myös: Epäily: Tämän miehen matkaan lähti "huomattavan suuri" saalis Eurassa – muistuttaa Mynämäen mystisten pankkiryöstöjen sarjaa

Lisää aiheesta:

S-pankille miljoonasakotHarvinaisen suuret väärinkäytökset lainoissa romahduttivat Oma Säästöpankin tuloksenKahdelle pankille seuraamusmaksu Finanssivalvonnalta – jopa 1,7 miljoonaa euroaPoliisi MTV:lle: Rovaniemen kaupungin rökälesijoituksiin liittyvästä rikostutkinnasta ei saada vastauksia ennen kuntavaalejaHuoltovarmuuskeskuksen maskikaupoista rikostutkinta – yksi henkilö epäiltynä luottamusaseman väärinkäytöstäJuoksutapahtuma Vantaalla johti talousrikostutkintaan ja sakkoihin: "Yleiselle järjestykselle ja turvallisuudelle aiheutui huomattavaa vaaraa"
SäästöpankkiPankitKRPTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Säästöpankki
  • 26.9.18:08
    Talous

    Pankkikonttoreita on kadonnut Suomesta yli 2 000 – nyt tapahtui käänne

  • 28.10.202410:07
    Pankit

    Oma Säästöpankki selvitellyt sotkujaan – tulos laski selvästi

  • 29.07.202417:26
    Pankit

    Harvinaisen suuret väärinkäytökset lainoissa romahduttivat Oma Säästöpankin tuloksen

  • 31.05.202411:17
    Huijaukset

    Varo näitä huijausyrityksiä kesällä! Lomalaisen oltava erityisen tarkkana

  • 01.02.202220:55
    Verkkohuijaukset

    Saitko tällaisen viestin "Säästöpankilta"? Älä klikkaa linkkiä