Murtovaras vei Lounais-Suomessa Eurassa sijaitsevasta koruliikkeestä viime perjantaina huomattavan mittavan saaliin. Poliisi kaipaa nyt havaintoja murtomiehestä, jonka tekotapa tuo mieleen vuosien takaisen poikkeuksellisen rikossarjan Mynämäellä.
Kultaliikkeen murto tapahtui viime perjantaina puoli kahden ja viiden välillä aamuyöllä. Poliisi epäilee, että tekijä kulki Satakunnankatu 22:ssa sijaitsevaan murtokohteeseen polkupyörällä.
Epäilty murtomies tallentui tekopaikan läheisyydessä valvontakameraan. Poliisi toivoo vihjeitä ja tietoja kuvaan tallentuneesta henkilöstä. Myös muut tiedot ja havainnot asiaan liittyen ovat tervetulleita.
Poliisin mukaan kultaliikkeestä varastetun omaisuuden arvo on "huomattavan suuri".
– Esitutkinta on niin alkuvaiheissa, etten kommentoi vielä tässä vaiheessa saaliin arvoa tämän tarkemmin, kommentoi jutun tutkinnanjohtaja Kimmo Hiltula MTV Uutisille.
Poliisi pyytää tiedot sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.lounais-suomi@poliisi.fi tai WhatsApp- tai tekstiviestillä numeroon 050 411 7655.
Polkupyöräryöstäjä piinasi Mynämäkeä
Koruliikkeen murtovarkaudesta epäillyn henkilön liikkumistapa muistuttaa toista vuosien takaista poikkeuksellista rikossarjaa, joka pysyi pitkään selvittämättömänä. Niin ikään polkupyörällä liikkunut henkilö ryösti Lounais-Suomessa Mynämäessä sijaitsevan pankin nimittäin peräti kolme kertaa, ennen kuin jäi vihdoin kiinni.


