Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kroatialaishuligaaneilta kova uhkaus: "Pahin on edessä"

2016 Getty Images
Julkaistu 03.07.2016 15:15
Toimittajan kuva

Jouni Munukka

jouni.munukka@mtv.fi

jmunukka

Tshekki-ottelussa sikailleilla kroatialaishuligaaneilla on suunnitelmia, joiden tarkoituksena on estää Kroatian joukkueen pääsy Venäjällä pelattaviin MM-kisoihin.

Kroatian ja Tshekin välinen jalkapallon EM-kisojen alkusarjan ottelu jouduttiin keskeyttämään reilut kaksi viikkoa sitten, kun krotialaishuligaanit heittelivät soihtuja kentälle. 

Tämä oli kuitenkin vasta alkusoittoa, ainakin jos on uskominen krotialaislehti Globuksen haastattelemaa huligaani Alania, joka kuuluu Dinamo Zagrebin pahamaineiseen kannattajaryhmään Bad Blue Boysiin. 

– Emme tule selviytymään MM-kisoihin Venäjällä. Se ei johdu urheilullisista asioista, vaan siitä, että osa kannattajista tulee aiheuttamaan niin paljon kaaosta, että maajoukkue lentää ulos karsinnoista, Alan uhkailee. 

– Kaikki on suunniteltu, pahin on edessä. 

Karsinnat Venäjän kisoihin alkavat syksyllä. 

Krotialaiskannattajien puheiden pontimena on viha maan jalkapalloliiton varapuheenjohtajaa ja Dinamo Zagrebin entistä pomoa Zdravko Mamicia kohtaan. Mamicin syytetään tehneen Zagreb-aikoinaan pelaajien kanssa sopimuksia, joista hän on itse hyötynyt kohtuuttomasti. 

Kannattajien hulinoinnin tarkoituksena on pidetty sitä, että sen avulla yritetään vaikuttaa Mamicin asemaan. 

Lähde: Expressen

Lisää aiheesta:

EM-kisamaa teki rajun liikkeen: uhkasi vetäytyä turnauksesta – nyt tuli UEFA:n vastausKroatialle jättihelpotus: Fifan tutkinta tukipilarin videosta päättyi – saa pelata MM-välierässäVenäjän ultrat uhkaavat Englannin faneja verilöylyllä: "Siitä tulee väkivallan juhla, kuolema briteille"Venäläispoliitikon ehdotus: MM-kisajoukkueen kritisoimisesta sakkorangaistusRanska karkottaa venäläisiä jalkapallohuligaaneja – joukossa presidentti Putinin tuttuPuistattavaa tekstiä: Venäläisillä EM-kisoissa "väkivallan Tour de France"
HuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • 30.10.14:40
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tulokas nousi sankariksi Saksassa – tunteet kuumenivat

  • 30.10.13:39
    Jalkapallo

    Suomalaispelaaja pääsi koirankopista – melkoinen debyytti Ranskan pääsarjassa

  • 29.10.12:23
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tähti: Maajoukkueura ohi

  • 28.10.21:02
    Kansojen liiga

    Linda Sällströmin Helmarit-ura päättyi tappioon

  • 27.10.08:13
    MLS

    Huuhkajat-pelaaja teki historiallisen maalin MLS:ssä